Mert az utazás nem biztos, hogy luxus: kicsit körülményesebb időnként, de vékonykább pénztárcával is nekivághatsz a világnak!
Ha egyáltalán nem tudsz a szállásra költeni: nézz körül a CouchSurfingen vagy a Hospitality.orgon. Mindkét rendszer alapja, hogy helyiek kanapéját kaphatod kölcsön pár napra, szállásdíj nélkül. Érdemes persze tudni, hogy ha nem is direkt módon, ezek kölcsönös alapon működnek, azaz érdemes betenned a rendszerbe, mielőtt kivennél belőle. A hostok főként jó értékelésekkel rendelkező vendégeknek örülnek, és mivel egy vendégszerető idegen lakásában fogod tölteni az időt, ezért szerencsés, ha szociális lény vagy és jól beszélsz valamilyen közös nyelven. Olvasgass blogokat, mások élményeit, mielőtt nekivágsz!
Ha van egy kis pénzed, és NAGYON JÓL bírod a lakótársakat: keress egy szimpatikus hostelt! A legtöbb nagyvárosban már 4-5 ezer forint körüli összegért álomra hajthatod a fejed – általában egy sokfős hálóteremben, emeletes ágyon. Ezt az opciót akkor ajánljuk, ha tudod, vagy van kedved megtudni, mi az a Jäger vonat. A Hostelworld-ön foglalni is tudsz és őszinte véleményeket is olvashatsz.
Ha van egy kis pénzed, és nem bírod a lakótársakat: Airbnb. Mások lakásán belüli saját szobákat, vagy saját lakást, apartmant bérelhetsz a szállodáknál jóval-jóval barátságosabb árakon civilektől. Persze mára az Airbnb is egy iparággá nőtte ki magát, sokan kifejezetten szállásadás céljából alakítanak ki lakásokat, aminek mi nagyon is örülünk – a verseny sose árt, hulljon csak a férgese! Párezer forintos privát szobáktól a luxusloftokig mindent megtalálsz. Meg fogsz lepődni, ha rákeresel, Budapesten (és persze egyéb magyar városokban is) gyönyörű lakások kelletik magukat jobbnál jobb környékeken!
Mielőtt nekilátsz a keresésnek, találd ki, hogy pontosan hol szeretnél megszállni az adott városon belül. Ha a belvárosi kocsmák feltérképezése a fő célod, akkor feltehetőleg bírod a zajt és a társaságot, érdemes benn keresned valamit – elég nagy win, amikor hajnalban az éjszakai tömegközlekedés tesztelése helyett csak hazabotorkálsz a párszáz méterre lévő szállásodra. És persze fordítva is, ha nem zavar egy 20 perces ki-be metrózás, lehet hogy érdemes a nyugiért, vagy a zöldebb, parkosabb környezetért egy kintebbi kerületet választanod.
Tudd, hogy a lokáció mellett mi fontos neked: ha nagyjából belőtted a környéket, gondolkodj el, hogy mi az, amire feltétlen szükséged van, és ezek alapján keress. Ha ébredés után 5 percen belül nem jutsz kávéhoz, visszadőlsz az ágyadba? Gondoskodj róla, hogy meglegyen a betevő koffeined. Szeretnél saját konyhát egy nap végi tésztafőzéshez, vagy legyen reggeli a szállás árában? Nem tudsz meglenni az esti wifi-adagod nélkül? A legtöbb szálláskereső oldalon már szűrhetsz ezekre a fontos apróságokra is, élj a lehetőséggel!
Számolj a járulékos költségekkel: lehet, hogy a külvárosi szállás olcsóbb, de esetleg a tömegközlekedés árán veszítesz annyit, ami miatt érdemesebb már a belvárosban lakni. Lehet, hogy olcsóbb egy szállás, de nincs internet – és ha hozzánk hasonlóan nem bírod ki a napi Facebook-, Instagram- és Tumblr porciód nélkül, akkor választhatsz a húzós árú mobilnetes csomagok közül.
Mindig olvass el minden tudnivalót: a szállások leírásai általában tartalmaznak minden fontos tudnivalót, a legpraktikusabb megközelítéstől a helyi mosási lehetőségekig, sőt sokszor olyan kisebb-nagyobb plusz szolgáltatásokat is megcsíphetsz, amire nem számítottál: ingyen bringakölcsönzés, ajándék uszodabelépő, kedvezményes jegyek.
Ha Airbnb-vel vagy Couchsurfinggel utazol, ne számíts hotel élményre. Ez itthonról még egyértelműnek tűnhet, de amikor a kényelmes becsekkolás helyett már a hatodik sms-t váltod a szállásadóddal, aki ki tudja merre jár épp, vagy rájössz, hogy a tisztaságról alkotott fogalmaitok nem teljesen állnak párban, könnyen elszakad a cérna. Nem akarjuk elvenni a kedvedet, hiszen szuper lehetőségek ezek, csak némi rugalmasság és lazaság szükséges hozzájuk – ha nem érzed magadban erre a képességet, keress inkább egy hagyományos szállást.
Foglalj időben: ismered az érzést, amikor a menzára későn érkezők már csak a csoffadt rántott húsok közül választhatnak? Mindig a jó értékeléseket kapó, olcsó szállások kelnek el először. Ha teheted, akár 4-5 hónappal előre foglalj szállást, így még válogathatsz is a legjobbak közül!
Végül: mindig olvasd el a review-kat, ha nem beszélsz jól angolul, németül, olaszul stb., akkor fordítsd le Google Translate-tel. Rengeteg bosszúságtól megkímélheted magad, ha mások kárán tanulsz: figyelj a visszatérő panaszokra, fogj gyanút ha kizárólag elismerő -és hasonló fogalmazású, stílusú- véleményeket találsz. Ha valami nem szimpatikus a szállásadó válaszaiban, hallgass a megérzéseidre, az utazás után pedig te se felejtsd el véleményezni a szállást! Jó keresgélést és utazást!