Illetve ne higgyetek nekünk, mert Bolognában pont, hogy semmi sem kötelező. Hiszen ez itt Olaszország! A legjobb a hűs árkádok alatt nekiindulni a napnak, folyton meg-megállva egy kávéra vagy pohár borra, biciklit bérelve kóricálni, benézni a szembejövő kis templomokba és a 38 fokra tekintettel sziesztázni délután egy légkondis szállodai szobában.
Basilica Santuario Santo Stefano. A legelbűvölőbb és legérdekesebb templom Bolognában, a Jeruzsálemi-negyedben. A hitbuzgó városi polgárok elhatározták, hogy megteremtik a maguk Szentföldjét, így kezdett el épülni a Santo Stafano templomegyüttes az 5. században, ami mára 7 „templomból” áll. Itt található Petronius sírja és egy márványtál, amiben a hagyomány szerint Pilátus mosta kezét Krisztus elítélesekor.
A két torony és a kilátás. A város közepén áll a két híres ferde torony, Bologna jellegzetességei. Az egyiket 1109-ben Asinelli kezdett meg, és róla is neveztek el, 97.6 méter magas, 1.23 méternyi elhajlással. A másikat 1110-ben építették, amelyet szintén építésze után Garisendának hívnak, 49.6 méter magas, 3.04 méternyi elhajlással. A magasabb tetejére 3 euróért lépcsőzhetünk fel, az alacsonyabb már annyira ferde, hogy kordonok veszik körbe.
Simoni és Via Pescherie Vecchie. A Simoni egyike azon családi vállalkozásoknak, amiért az olaszokat olyan nagyon szeretjük, és amiért olyan jó vendéglátók tudnak lenni. Itt tényleg megtörténik, hogy a sajtok és sonkák válogatása közben a tulajdonosi család második generációja lép oda hozzád kötényben, hogy a szívügyének tekintett mortadella-készítésről kezdjen el magyarázni. A Simoni delikát üzlete és bisztrója a Via Pescherie Vecchie-n található, ahol este kis asztalokkal és vacsorázó tömegekkel, na meg illatokkal telik meg az utca.
Santuario Della Madonna Di San Luca. A Bologna melletti dombon található templomhoz való feljutás felér egy párterápiával, főleg 38 fokban. Az árkádok alatt lépcsőkön visz az út fel, az oszlopokat számozták, hogy erőt adjon az úton lévőknek. Bár tudván, hogy a csúcs a 800. oszlop felé van, talán jobb nem is figyelni. A templom nevét a Szent Lukács által festett Madonna képről kapta. A kilátás kedvéért is érdemes felmenni (persze autóút is visz ide, de akkor hol a kihívás?).
Museo Civico Archeologico / Archeológiai Múzeum. A város leglátogatottabb múzeuma tele régészeti leletekkel és egy nagyon szép kis udvarral a közepén. Nyáron már csak a hűs belső terek miatt is érdemes itt elidőzni.
Mercato Delle Erbe és Pescheria San Gervasio. Bologna egyik legjobb piacának közepén nem csak zöldségeket, hanem egy hangulatos asztalokkal telerakott kajálós helyet is találunk, ahol pizzák, sajtok, meleg és hideg falatok közül lehet választani. A legjobb viszont a piac oldalában lévő halas étterem: itt mindig csodás, friss, piaci halból készítenek ételeket, az ajánlat naponta változik.
Swine Food. Izgalmas lokál hely a belváros egyik „buli utcájában”. Tulajdonképpen egy borbár egy forgalmas út mentén, de nagyon finom ételeket és borkorcsolyákat is kínálnak. Tele helyi fiatalokkal. Érdemes időben menni, mert estére megtelik.
Mercato Di Mezzo. Éjfélig nyitva tartó „piac” kis boltokkal, bárokkal és delikát üzletekkel. Érdemes felpakolni finomságokkal és a piac közepén felállított asztalokat támasztva falatozni, vagy éjjeli nassolásra indulni az egyik sütis pulthoz egy pohár Prosecco vagy Franciacorta mellé.
Bicikli. Ha láttatok már biciklire kifejezetten alkalmas olasz várost, akkor tudjátok, milyen jó érzés a girbe-gurba utcákon két keréken közlekedni. Bologna tele van bicikliutakkal és bicajozásra alkalmas árkádokkal, a belvárosi rész ráadásul körülbelül 10 perc alatt átszelhető így. A legalkalmasabb közlekedési eszköz, főleg, hogy busz alig van (az is csak a nagyobb utakon jár), metró pedig nincs.
Árkádok. Bologna árkádjai nem számítanak külön programnak, de mi nagyon szerettük őket. Szerencsére majd’ az összes út legalább az egyik felén árkádokkal fedett a járda: az itt élők nyilván tudták, hogy a délben derékszögben sütő forró napsütés elől csakis így lehet (félig) elmenekülni.
Képekért köszönet: Farkas Attila
Tippekért köszönet: Bende Zsófi