A nassolásról megoszlanak a vélemények. Sokan nem tartják jónak, hogy két étkezés ideje között snackeket faljon a gyerek, mások örülnek, hogy szinte folyamatosan rágcsál valamit, „legalább eszik” címszóval. Megint mások figyelemelterelésre, megnyugtatásra használják a ropikat, kekszeket stb. Az azóta megszűnt Bébispenót.hu egészséges rágcsa-tippjei következnek.
„Ami a mi családunkat illeti, van reggeli, aztán ebéd, uzsonna és vacsora, a maga megszokott idejében, a nassolás soha nem volt szokás. Jutalmazni, megnyugtatni, figyelmet elterelni nem ilyesmivel szoktam. Ettől függetlenül azért nálunk is akad egy-két olyan helyzet, amikor jó, ha van a pelenkatáskában egy doboz harapnivaló.
A ropi, túró rudi, kekszek, fagyitölcsér, vagy a látványpékségekből (igen, pl. az F-betűsre gondolok) származó termékek nem biztos, hogy a legjobbak a babának. A szervezetének káros, vagy legalábbis felesleges finomított cukrok, mesterséges adalékanyagok és színezékek vannak bennük, tápértékük viszont vitatható. Azt tudtam, hogy én ilyesmit nem szeretnék adni neki, de azért a darabos ételek és a glutén bevezetése körül én is keresgéltem babakekszeket. Sajnos nem találtam megfelelőt, csak olyat, ami vagy nem természetes alapanyagokból készült, vagy tele volt cukorral. Inkább nem vettem meg. Aztán, ahogy körbenéztem, találtam egészséges rágcsálnivalókat is. A jelszó tehát: ha már nasi, legyen egészséges!”
Friss gyümölcsszeletek. Hát persze, hogy nincs jobb egy kis friss gyümölcsnél! Alma-, körteszelet, egy fél banán, vagy néhány gerezd narancs kis műanyagdobozban mindig jó, ha van nálunk. Így arra is rászoktatjuk a babát, hogy egyed rendszeresen zöldséget, gyümölcsöt.
Kölesgolyó. Nálunk ez a tuti nassolnivaló. A bio, natúr, só- és fűszermentes verziót veszem. Csak köles az összetevője. Nagyon sok fajtát kipróbáltunk már, és egyértelműen a Biopont kölesgolyója viszi nálunk a pálmát. Más márkáknál volt fogba ragadós, műízű, és mindenféle nekünk nem tetsző fajta. A Biopontos pedig nem csak bioboltokban elérhető, a Tesco kínálatában is megtalálható. Ára: 150-200 Ft között mozog.
Amaránt rudacska. Az amaránt egy gluténmentes, magas fehérjetartalommal rendelkező álgabona. Rosttartalma segíti az emésztést. Vasban, kalciumban, káliumban, magnéziumban és cinkben gazdag. Vegetáriánusok étrendjének egy fontos alapanyaga, de húsevő családoknak is figyelmébe ajánlom. Én gyakran adom Artúrnak, puffasztott amaránttal hintjük meg a reggeli zabkását, és a kisfiam 8-12 hónapos kora között mindig volt nálunk egy csomag amaránt rúd is. Ez nem natúr, hagymás-köményes ízesítésű, de sómentes és nagyon finom. Természetes összetevőkből áll, ebből is a biot ajánlom. Létezik kukoricából is. Ára: 270-350 Ft között.
Aszalt gyümölcsök. Az alacsony hőfokon hőkezelt, aszalt gyümölcsök remek kiegészítői az egészséges táplálkozásnak. Desszert helyett is kiválóak. Vigyázni kell, mert a legtöbb aszalt gyümölcsöt egy olyan fényesítő anyaggal vonják be, ami nem egészséges, különösen a babáknak nem érdemes adni. A bio verzió itt is minőséget jelent. Mazsola, aszalt szilva, aszalt áfonya, vagy a vasban igen gazdag aszalt sárgabarack mind-mind jó választás.
Olajos magvak. Egy éves kor alatt nem csak az allergiaveszély miatt nem adható, hanem mert egyben nem is tud mit kezdeni vele a gyerek. Kemény, nem tudja szétrágni, és félő, hogy leszalad egészben a torkán. Artúrnak az első szülinapi tortájával kezdtem el bevezetni őket, mandula volt az első, darált formában, természetesen. Egyben csak a mandulaszeletet (szirom) és a kesudiót merem adni neki még most, 25 hónapos korában is, ezeket el tudja rágni. Szóval kicsit macerás, de jó alternatíva lehet.
Kevesen tudják, hogy az aszalt gyümölcs + olajos mag együttes fogyasztása csökkenti az édesség utáni vágyat. Kipróbáltam, és működik. Fogyókúrázó anyukáknak is jó tipp, de elraktározom ezt az információt arra az időszakra is, amikor a kisfiam majd be lesz etetve már sok cukorral, csokival pl. az oviban, és én otthon próbálom ezt ellensúlyozni.
Fekete olajbogyó. Nem a legolcsóbb ez a bio kalamata (1400 Ft egy üveggel, akcióban 1200 körül vettem), de nagyon jó minőségű, isteni finom és egészséges csipegetnivaló. Esszenciális zsírsavakat tartalmaz, ami életfontosságú, minden gyerek étkezésében rendkívül fontos. Ezért én időnként beruházok. Ráadásul Artúr imádja. Nem tudom, más gyerekek hogy állnak az olajbogyóval, de az én kisfiam szabályosan harcot indít, ha meglátja valahol. Nagy mennyiséget be tud falni belőle. Magozottat érdemes venni.
Roobar és egyéb gyümölcsös energiaszeletek. A Roobar egy nyers, bio, vegán gyümölcsszelet olajos magvakkal, szuperélelmiszerekkel összedolgozva. Többféle ízben kapható. Tulajdonképpen édesség, de csupa egészséges hozzávalóból készül. Más márkák is léteznek, de én a Roobart ismerem és szeretem.
Pattogatott kukorica. A pattogatott kukoricának rossz a híre, nem a kimondottan egészséges ételek között tartjuk számon. Ha azonban otthon, zsiradék, só és egyéb ízesítők nélkül készítjük és viszonylag frissen fogyasztjuk, akkor semmi baj nincs vele. Hiszen csak kukorica.
Bio boltokban és piacon kapható kimondottan erre a célra árult kukorica. Teflon edényben, zsiradék nélkül, lefedve, magas hőfokon percek alatt elkészül.
Puffasztott rizskorong. Ebből nagyon sok félét lehet kapni. Van kenyérszelet formájú, de korong is. Apróbb, vékonyabb, és nagyobb, vastagabb is. Sokáig az Alnatura (DM bio márka) babáknak való rizskorongjait vettem, később, ahogy Artúr nőtt, és elboldogult a nagyobb darabokkal is, átálltam a byodo nagy korongjaira, amire akár sajtot, zöldséget is lehet tenni.
A rizskorong-választásnál is fontos, hogy lehetőleg ne tartalmazzon hozzáadott cukrot, mesterséges anyagokat, színezékeket, felesleges ízesítőket. A képen látható byodo rizskorong sómentes.
…A te ötleted.
Neked mi vált be? Ha van olyan egészséges snack felfedezésed, ami nem szerepel a listában, írd meg kommentben!