A World Press Photo évente jelentkező sajtófotó-válogatásai már évtizedek óta adnak lenyomatot történelmünkről: 2015-ben 131 országból 5 692 fotóriporter pályázott, a beküldött 97 912 fotó értékelésével a tizenkilenc tagú nemzetközi zsűri tizenhárom napot töltött Amszterdamban és tizenhét nemzet negyvenkét fotográfusát díjazták nyolc kategóriában. Mi is kiválogattunk most 10 képet, a többit pedig nézzétek meg a kiállításon!
A kortárs témák kategória idei első helyezettje a kínai Hengdian World stúdióban került lencsevégre: épp egy sorozat felvételei forognak Ázsia legnagyobb filmstúdiójában, ahol többek között a Tiltott Város életnagyságú másolatát is felépítették. A kínai kulturális minisztérium és a gazdag helyi befektetők többek közt országimázs célokra is használják az itt készülő filmeket: abban bíznak, hogy így formálhatják az országról kialakult képet külföldön, de odahaza is. Kínában a szigorú szabályozások miatt évente mindössze 34 külföldi filmet mutatnak be, ezek a koprodukciók azonban kiesnek ezen korlátozások hatálya alól, Hollywood közreműködésével kínai ízlésre szabva kerülnek a mozikba.
A samburu törzs tagjainak egy csoportja életében először érint meg egy fekete orrszarvút. Az orrszarvúk csaknem teljesen kihaltak Kenyában, a képen látható állatot a lewai rezervátumban nevelték fel, miután orvvadászok megölték az anyját. A legtöbb kenyai nagyon ritkán találkozik az őket körülvevő vadvilág tagjaival.
A korunk kérdései kategória 2. helyezettje, Jivu, Kína: Mikulásgyár. Wei (19 éves) maszkban és Mikulás-sipkában áll a yiwui üzemben, ahol az ott készülő karácsonyi dekorációk miatt folyamatosan száll a vörös por. Kína tájékoztatása szerint Yiwu kb. 600 üzeme állítja elő a világ karácsonyi dekorációnak csaknem 60%-át. Wei naponta 5-6 alkalommal cseréli a maszkját, sapkájával pedig haját védi a piros szennyeződéstől. Nem tudja pontosan, mi az a karácsony, de úgy gondolja, hogy olyasmi a külföldiek számára, mint a kínaiak új évi ünnepe.
Ronghui Chen: Christmas Factory
Portré kategória, második helyezett: Megvádolva. Egy kínai nőt vallatnak, akit prostitúció vádjával tartóztattak le: helyi lakók panaszkodtak, hogy szexmunkások szórólapjait csúsztatták az ajtajuk alá. Kínában a prostitúció illegális.
Természetfotó kategória, 3. helyezett: Indonézia utolsó orángutánja. Angelo, a 14 éves orángután vár orvosi vizsgálatra az indonéz Sumatran Orangutan Conservation Program kezelőjében. Az elmúlt években megnövekedett pálmaolaj-kereslet erdőirtásokhoz vezetett, ami miatt egyre több orángután veszti el az otthonát, vagy esik rabságba, sőt egyes becslések szerint naponta 6-12 orángután el is pusztul. Angelót légfegyverlövedékkel a testében találták meg egy olajpálma-ültetvényen.
Sandra Hoyn: Indonesia’s Last Orangutans
Hétköznapok kategória: a Japán gyorsétterem előtt készült fotó arra hívja fel a figyelmet, hogy az étkezés ma már gyakran magányos tevékenység, és a modern kultúrákban már nem szokatlan, hogy nagy közös étkezések helyett egyedül, egyszemélyes asztaloknál ebédelünk.
Turi Calafato: Behind a Window Blind
Általános hírek 1. helyezett: Ebola Sierra Leonéban. Orvosok viszik ezt az ebolától delíriumba esett férfit az elkülönítőbe, aki korábban megszökött a karanténból. Az ebola végstádiuma elképesztően fájdalmas görcsökkel jár, a férfi nem sokkal a fénykép elkészülte után meghalt.
Pete Muller: Ebola in Sierra Leone
Hétköznapok kategória, harmadik helyezett: Malin Fezehai fotója egy olyan eritreai menekült pár esküvőjén készült, akik Haifán telepedtek le. Izraelben körülbelül 50 000 szudáni és eritreai menekült van.
Malin Fezehai: Eritrean Wedding
Sport kategória, 3. helyezett: a New South Wales krikettcsapat tagjai álláják körbe az ellenfél csapattagját, Phillip Hughes-t, miután eltalálta a labda meccs közben. Egy erősebb dobó által elindított labda akár 150 km/órás sebességgel is száguldhat a játékosok felé. Hugheson volt ugyan sisak, a bal füle mellett mégis védtelen felületen érte a találat. Megműtötték, majd mesterséges kómában tartották. November 27-én halt meg, tudatát sosem nyerte vissza.
A korunk kérdései kategória harmadik helyezett fotósorozata a drónok és dróntámadások kérdését feszegeti. A képen egy iskola udvarán játszó, edző diákok láthatók: a fotós olyan helyzetekről készített amerikai helyszíneken drón-fotókat, melyekben a pakisztáni vagy jemeni dróntámadások történtek, amikor tévedésből esküvői meneteket, sportolókat vagy iskolásokat bombáztak. Az amerikai hadsereg drónjai több ezer embert gyilkoltak meg 2004 óta.
Tomas Van Houtryve: Blue Sky Days
World Press Photo 2015 kiállítás
NÉPRAJZI MÚZEUM
Budapest, Kossuth tér 12.
2015. szeptember 25 – október 25.
Nyitva:
kedd, szerda, csütörtök, vasárnap: 10.00 – 18.00 óráig;
péntek, szombat:
10.00 – 20.00 óráig.
Teljes árú belépőjegy: 2100 Ft
Kedvezményes belépőjegy (diák és nyugdíjas): 1000 Ft
Családi jegy (1-2 felnőtt, 1-3 gyerek): 4400 Ft