Van pár trükk, amit rengetegszer elsütöttek már, amióta a világ a világ, mégis minden évben sokan áldozatul esnek – pedig nem lenne nehéz kikerülni ezeket. Vigyázzatok magatokra, ismerjétek meg őket, és ne dőljetek be a leggyakoribb turistacsapdáknak! Köszi, Travelport!
A defekt trükk igazi klasszikus, amikor még nem volt olyan egyszerű és olcsó repülővel utazni, sokan találkozhattunk vele olaszországi, bulgáriai autós nyaralásokon. Azt vetted észre, -persze gondosan elhelyezett segítő szögeknek vagy üvegdaraboknak köszönhetően-, hogy defektes a kereked: és lám, már jönnek is a barátságos, segítőkész helyiek, akik -míg te és egyikőjük látszólag a lyukas gumival vagytok elfoglalva- egy pillanat alatt megszabadítanak az értékeidtől, rosszabb esetben az autódtól is. Ha ilyesmi történik veled, tartsd magadnál a pénzed, papírjaid, telefonod, vagy ha többen vagytok, az egyikőtök maradjon az autóban az értékekkel együtt.
„Barátság-karkötő”: az egyik pillanatban még gyanútlanul sétálsz, a következő pillanatban már fonott karkötő van a kezeden. Visszaadni szinte lehetetlen -hihetetlen gyorsan rádcsomózzák-, ilyenkor már csak üvöltve pénzt követelnek tőled. Turisták által ellepett részeken minden legyen gyanús, ami ingyen van -ez a szomorú igazság-, a párizsi Notre Dame vagy a milánói Dóm előtt különösen légy elővigyázatos, és nyugodtan kiabálj, ha feléd tartanak – azokkal nem fáradnak, akiken látszik, hogy ismerik a trükköt.
A „belépési díj”: igazi határtrükk, persze Schengen miatt EU-állampolgároknál hálistennek egyre ritkább. A lényeg, hogy hivatalosnak tűnő egyenruhás emberek „belépési díjat” kérnek az országhatáron, még a határ előtt. Hogy kerülheted ki? Mindig tájékozódj jó előre a vízumok és egyéb határon fizetendő kötelező díjak felől.
Másik turista vs. rendőrök trükk: az elmúlt években Csehországban és Olaszországban is egyre gyakrabban felütötte fejét ez a kis színjáték. Egy „másik turista” szólít meg az utcán és pénzt akar veled felváltatni, vagy épp „együtt találtok meg egy pénztárcát”. Hipp-hopp ott terem egy „rendőr”, aki elkéri az irataidat és még a pénztárcádat is, azzal az indokkal, hogy szerinte hamis pénz került hozzád, jobb ha leellenőrzi. Fogj gyanút! A rendőrök semmi ilyen indokkal nem kérik el a pénztárcádat – ha gyanakszol, hogy valami hasonló színdarab statisztája lettél, ajánld fel, hogy bármelyik közeli rendőrségen tisztázzátok ezt. Hidd el, nem fogja akarni és gyorsan lelép.
Utcai pénzváltók kisebb értékű vagy hamis pénzzel: reméljük, hogy soha nem váltanál pénzt utcai seftesektől, de ha valamilyen -számunkra megmagyarázhatatlan- indoknál fogva elkerülhetetlen, akkor tegyél meg annyit, hogy nagyon-nagyon tisztában vagy a helyi pénzekkel. Rengeteg olyan sztorit hallottunk, amikor környező ország kisebb valutájával, lejárt, vagy hamis pénzzel lett gazdagabb a gyanútlan turista. Keress hivatalos pénzváltót, lehet hogy kicsit drágább lesz, de az igazi pénznél mégsincs fizetőképesebb.
Éttermi tolvajok: ülsz az asztalodnál és elégedetten ebédelsz, amikor hirtelen leöntenek „véletlenül” valamivel. Persze kedvesen segédkeznek az eltakarításban és folteltávolításban is – és csak percekkel később veszed észre, hogy a táskádat is eltávolította valaki a nagy felfordulásban! Ugyanez a trükk amúgy Budapesten, magyarok között is dívik, amikor valaki úgy tesz, mintha rég nem látott ismerősét üdvözölné, és míg te elmagyarázod, hogy összekever valakivel, addig társa viszi a táskád / mobilodat. Ha a kabátodban vannak az értékeid, és a széked támlájára teszed, akkor figyelj oda, hogy a mögötted ülőével ne érjen össze – ijesztően tehetséges tolvajok tudnak pillanatok alatt megszabadítani a cuccaidtól! Nem kell paranoiásnak lenni, de figyelj oda az értékeidre.
Túlszámlázott fogyasztás: szerencsére egyre ritkább, de máig hallani rémtörténeteket az ötvenezres Váci utcai koktélokról – és nincs ez másképp más országokban sem. Mindig ellenőrizd az étlapot, mielőtt rendelsz, és ha teheted, fusd át a foursquare vagy Tripadvisor kommenteket is, ha beülsz valahova. Ez a túlszámlázós trükk főleg a turisták által kedvelt környékeken jellemző -a piros-fehér kockás terítők, behívóemberek mind gyanúsak, csakúgy mint a TÚL BARÁTSÁGOS csinos nők-, a sok helyi által benépesített olcsó büféknél és kifőzdéknél nem kell ilyesmitől tartani.
Engedély nélküli taxisofőrök: az elromlott taxióra mindig gyanús. Ezt fogjuk fel alapszabályként, és lehetőleg csak olyan kocsiba üljünk, amiben működik. Ha menet közben beindul a hadoválás, akkor még mindig ki lehet pattanni. Az sem árt, ha tisztában vagyunk az adott ország-város hivatalos taxijaival -ezekbe szállunk csak be-, és képben vagyunk a körülbelüli árakkal is.
Túlfoglalt szállás – trükk: az AirBnb, a mindenhol működő mobilok és az e-mailek világában hálistennek egyre ritkább a hotelcserés trükk, de egy 20 órás utazás után az ember hajlamos a józan ész ellen cselekedni. A reptéren fogsz egy taxit, mondod, hogy hova mennél, majd a taxis sajnálkozva közli, hogy épp tegnap zárták be valami miatt a hotelt, vagy pont oda vitt az előbb egy turistát de teltház volt. Szerencsére neki van egy biztos tippje: és te pedig biztos lehetsz benne, hogy egy drága szállásra visz – valamiből az ő jutalékát is ki kell majd fizetni! Nyugodtan légy erőszakos: mondd, hogy tudod, hogy rendben van a szállásfoglalásod, de ha mégis gond lenne, szívesen átmész az általa ajánlott helyre.
A csoportkép trükk: épp a környék legszebb látványosságánál fotózkodtok, amikor egy helyi felajánlja, hogy elkészít rólatok egy csoportképet. Boldogan nyújtod át a telefonod, vagy a fényképezőgéped, már látod magad előtt otthon kinyomtatva a falon az elkészült fotót, amikor arra eszmélsz, hogy az új legjobb barátod elszelelt. Ugye nem akarod átélni? Sokan tényleg jófejségből ajánlják fel, hogy lefényképeznek, de sokan nem: jobb, ha te választod ki azt akiben megbízol – és még jobb, ha befektetsz egy selfie botra!
Ti milyen trükköket ismertek még?