A kátyúk sebhelyként éktelenkednek az utak testén – némelyeket viszont pont ők ihletnek meg! Ha már egyszerű civil lakosként nem tudod őket megjavítani, miért ne csinálnál belőlük műalkotást?
Az önmagára mutató mű tökéletes esete. Ha képkeretben lenne egy menő galériában, az emberek megőrülnének érte. Így a passzív-agresszív állampolgári kommunikáció egy minimalista megtestesülése.
Jim Bachor művész köztéri alkotásaiban a kátyúk ideiglenességét a művészettörténet egyik legősibb technikájával, a mozaikkal pótolja ki. Választott témái: virágok, sütik, fagyik és társaik, azaz univerzálisan közkedvelt tárgyak, amikkel az univerzálisan gyűlölt kátyúkat egészíti ki.
Juliana Santacruz Herrera horgolt-varrt textilalkotásai a párizsi kátyúkat dobják fel:
Miért ne ültethetnél el pár virágot a kátyúban?
Vagy éppen egy bonsai fácskát egy miniatűr tájképhez?
Sőt ha városi gerillakertész vagy, és épp akad egy felesleges miniatűr padod (ami minden háztartásban akad ugyebár), akkor egy mini pihenőszigetet is létrehozhatsz a környékbeli csigák és hangyák számára.
A Pennsylvania-beli Scrantonban lévő Pop Up Studio egy kreatív versenyt hirdetett a helyi lakosok közt, hogy ki hogyan tudja kiaknázni gyűlöletünk közös tárgyát, a kátyút. A negatív tér pozitívummal való feltöltése: ez volt a verseny mottója, amelynek első két helyezettje helyi üzletek ajándékcsomagját kapta meg, a harmadik pedig egy ölelést.
Ez egy másik alkotás a versenyről, a többit pedig megtekinthetitek itt.
Ötletes reklámkampány egy orosz helyi laptól, az URA.RU-tól: egyik éjszaka az általuk megbízott művészek kivonultak, és gerillaakcióban a helyi politikusok portréját festették Jekatyerinburg kátyúi köré azzal a kísérőszöveggel, hogy szövegelés helyett elkezdhetnének végre dolgozni. Mivel az akció hamar körbefutott a médiában, ezért – micsoda meglepetés – a kátyúkat gyorsan megjavították.
Ma reggelre pedig egy itthoni kipimpelt kátyú-műalkotásba futhattak bele a Szentkirályi-Bródy utcák és a Szentkirályi utca-Rákóczi út sarkán a járókelők: a 8ker blog az MKKP legújabb köztéri akciójáról számolt be, ami a négyszín-tétel egy látványos demonstrációja. (A matematikában a négyszín-tétel azt állítja, hogy egy tetszőleges régiókra osztott síkot, akár egy politikai térképet egy ország megyéiről, ki lehet úgy színezni legfeljebb négy szín felhasználásával, hogy ne legyen két azonos színű szomszédos régió.) Melyikőtök találkozott már velük? 🙂
Még több dekoráció hír itt!