A barátok sokfélék lehetnek. Valamelyik barátság már ezer éve él és virul, de lehet, hogy lelked másik felével az edzőteremben vagy az irodai kantinban ismerkedtél össze. Akármilyenek is legyenek ezek a kapcsolatok, az biztos: ezek teszik gazdaggá az életünket. Az Énidőm cikke.
A régi barátok: talán már az első betűiteket is egymás mellett kanyarintottátok az iskolapadban, vagy épp középsuliban haverkodtatok össze. De a lényeg, hogy a kapcsolatotok azóta is megmaradt (ellentétben azokkal az iskolai barátokkal, akiket azóta másfelé sodort az élet, így a felelevenített közös sztorikon túl nincs közös témátok…). Életed jelentős részében ott volt a közeledben, és már a szüleid is családtagként kezelik, hiszen ezer éve együtt lógtok.
Barát, aki feldob: ha neked is van olyan barátod, akivel humor-ikertestvérek vagytok, akkor szerencsésnek mondhatod magad. Ő az, aki bármikor képes megnevettetni, és akinek a társaságában te is sziporkázni tudsz. Éljenek a bekönnyezős nagy közös nevetések! Ha magad alatt vagy, tudja, hogy azzal is segíthet, ha eltereli a gondolataidat, és mosolyt csal az arcodra, még ha amúgy olyan is, aki előbb vetné alá magát a spanyol inkvizíciónak, mintsem hogy lelkiznie kelljen.
Az online barátok: sokan kárhoztatják az internetet, hogy megöli a mélyebb kapcsolatokat. Ez lehet igaz, ha inkább a netet pörgeted, ahelyett, hogy a melletted ülő cimboráddal beszélgetnél, de sokszor pont az ellenkezője igaz. A cset segítségével olyanokkal is tudod tartani a kapcsolatot, akikkel amúgy ritkán találkozol. Illetve sok zárkózott ember is könnyebben megnyílik, ha írásban tud beszélni az érzéseiről, gondolatairól. Így nem egyedi jelenség, ha van online barátod, akivel hatalmasakat beszélgettek, és nagy titkokat meséltek el egymásnak – de főképp csetes felületeken. Hogy ez mennyire jellegzetes kortünet, annak a feltérképezésében te is segíthetsz – ennek a kérdőívnek a kitöltésével.
„A másik pólus” barát: akivel tökéletesen különböztök egymástól, és józan ésszel fel nem fogható, hogy miért barátkoztok. És milyen jó, hogy a barátságokat nemcsak a józan ész szervezi! Ő az, aki révén felcsillan előtted az élet egy másik oldala, egy másfajta gondolkodásmód, így te magad is gazdagabb leszel általa. Például te félénkebb vagy, ő pedig belerángat minden őrültségbe, amiket utána még évekig emlegettek. Vagy épp te a partikultúrával ismerteted meg, ő pedig megszeretteti veled a komolyzenét. Persze sokszor értetlenkedtek a másikon, vitáztok is néha, SOHA nem költöznétek össze, de azért imádjátok egymást!
Van az a barát, akivel évente csak párszor futtok össze: vagy azért, mert valamelyikőtök külföldön él, vagy nem tudjátok összehangolni az életritmusotokat. Na viszont aztán amikor találkoztok! Rögtön onnan folytatjátok, ahol a legutóbb abbahagytátok, a környezetetek pedig nem győz álmélkodni, hogy mit váltotok ki egymásból. Ilyenkor a lehető leggyorsabban tudtok lelki tandemugrást végrehajtani, és olyan mély beszélgetésekbe mentek bele, amiket nem is gondoltál volna. Ezek a beszélgetések akár napokra feltöltenek, és meleg szívvel gondolsz a másikra, de valahogy aztán mégsem szerveztek közös találkozót – viszont annyira intenzívek ezek a találkozások, hogy közben nincs szíved átsorolni a „barát” kategóriából a „haver”-ba.
A lelki támasz: az a barát, aki bármikor meghallgat, amikor szükséged van rá, legyen szó szerelmi bánatról, munkahelyi feszkóról, vagy épp a szüleiddel való összezörrenésedről. Ő az, aki mindig képes megvigasztalni, és a megfelelő kérdéseket teszi fel, hogy te magad jöjj rá arra, mi lenne a jó megoldás ebben a szituációban. Soha nem mondja meg a tutit, nem oktat ki, hanem konstruktív javaslatokkal él, hogy tényleg a lehető legjobban gyere ki az adott helyzetből. Ugye te is hálás vagy az ilyen barátoknak, és nem csak akkor keresed a társaságát, amikor megint szükséged van a támogatására? 🙂
A sorstárs-barátok: a barátságok hálója sokszor szövődik át és át. Valamelyik barátság intenzívebbé válik, egy másik kicsit megpihen – emiatt nem kell, hogy bűntudatot érezz, ez az emberi kapcsolatok természetes velejárója. Mint ahogy az is, hogy ha egy adott élethelyzetbe kerülsz, akkor önkéntelenül is a hasonló tapasztalatokat átélt emberek társaságát keresed. A hasonló élmények okozta egymásra csodálkozás pedig jó apropó arra, hogy felfedezd: milyen egyéb közös vonásod van a másikkal, és sorstársakból barátokká válhattok. Például ha évek után kikerülsz egy kapcsolatból, akkor egy idő után azon veszed észre magad, hogy többet lógsz a hasonlóképp szingli barátokkal. Vagy ha frissen fedezted fel magadnak a futás örömét, akkor kialakul egy futós baráti köröd, akikkel egy idő után már nemcsak futni jártok el, de egyéb programokra is.
A munkahelyi barátok: egy a munkaadó, egy a szív! A közös munkahelyi élmények sodortak titeket össze, együtt röhögtök az irritáló munkatársakon, egymásban tartjátok a lelket a sokadik túlórában, és persze ti viháncoltok a leghangosabban a céges bulikon. Nagy lépést jelent a kapcsolatotokban, ha elkezdtek munkaidőn túli közös programokat is szervezni, hiszen az már azt jelenti: a másik nem csak arra van, hogy a munkaidőt elüsd, hanem tényleg szívesen töltöd vele a szabadidődet is. Szerencsés esetben ez a kapcsolat akkor is megmarad, ha valamelyikőtök új helyre megy.
A „bölcs idősebb tesó” barát: aki egy kicsit idősebb, több tapasztalata van az életről, és ezeket szívesen meg is osztja veled. Te pedig egy csomó friss lendülettel ajándékozod meg. Tökjól kiegészítitek egymást, és olyan érzés, mint hogyha egy pótnővéred vagy -bátyád volna.
A legjobb barátod: ha megtaláltad a lelked másik felét, akkor igazán hálás lehetsz a sorsnak. Ő az, akivel igazán jóban-rosszban együtt vagytok, semmiségekről is tudtok órákat beszélgetni, de szavak nélkül is megértitek egymást, azt pedig tudjátok, hogy mindig számíthattok a másikra. Ha ilyen barátból több van: annál jobb! De az is lehet, hogy épp a pároddal fonódtatok össze annyira lelkileg, hogy őt tekintheted a legjobb barátodnak. A lényeg, hogy tudatosítsd magadban: mennyire jó, hogy vagytok egymásnak! 🙂
Köszönjük az Életmód hírek portál segítségét!