Vannak azok a munkakörök és foglalkozások, amik nagyjából mindenki számára világosak és érthetőek: a favágó fát vág, a hentes húst darabol, az eladó elad. A postás kiviszi a levelet, a tűzoltó eloltja a tüzet, a PPC menedzser meg….öööö.
Néha még a saját szüleidnek is nehéz elmesélni, hogy mivel foglalkozol. Vagy végighallgatni csak egyszer, ahogy ők magyarázzák el valaki másnak.
Vannak, akik szerint – foglalkozz is bármivel, robotokkal, online marketinggel vagy kísérleti fizikával -, amivel foglalkozol, az valami ÚRI HUNCUTSÁG. Ők azok, akik kiküldenének kapálni, még azelőtt, hogy megpróbálnák megérteni, miért vagy mégiscsak hasznos a társadalom számára.
Ha vállalkozó vagy, te is ültél már tanácstalanul a tevékenységi körök megjelölésénél. Értem én, hogy a tóriumérc-bányászatnak van TEÁOR-kódja, de az én munkámnak miért nincs?
Ugyanitt: hitelkérelemnél, más banki ügyintézésnél a tanácsadó arca, amikor a munkakörnél megpróbálod körülírni az igazságot. Majd arcod, amikor beírja a szerinte legközelebb állót: a cikk írója például így lett egyszer „költő” egy szép napon.
Apropó, hallottad már, milyen az, amikor egy 4 éves elmagyarázza hogy anya Senior Digital Strategist? Az is nagyon tanulságos.
Amikor valaki olyannal találkozol, akinek hasonló a szakterülete, akkor egyből örök barátságot kötsz, hiszen olyan ritka, hogy valakivel rögtön szót értesz!
Ugyanígy, a szakmai fórumok időről időre megnyugtatnak afelől, hogy NEM VAGY EGYEDÜL.
Tuti, hogy nincs olyan diploma az egyetekemen, ami leírná a munkát, amit végzel – cserébe az álláskereséskor is elég jó pozícióból indulsz.
…és az osztálytalálkozókon is elég jól fel lehet vágni vele. Vagy nem érti senki, vagy látszólag értően hümmögnek. Win.
És végül: amikor már te is letettél arról, hogy valaha is elmagyarázd 3 szóban, mivel foglalkozol. Költő vagy, és kész.