Gyakran ábrándozol el azon, hogy mennyivel jobb hely lenne a világ, ha legalább helyesen lenne minden kiírva? Egy kicsit meghal benned valami, amikor a vessző elé tesznek szóközt? Akkor te is a nyelvtannácik legendás csoportjába tartozol.
A számítógépeden a könyvjelzőid között az első három oldal egyike biztosan az MTA helyesírási tanácsadó oldala, hogy ha esetleg elbizonytalanodnál egy kérdésben, akkor azon nyomban megnyugtató választ tudj szerezni.
Hívtad már fel a Nyelvtudományi Intézet forró drótját. Vagy mert munkához kell, vagy mert Scrabble közben parázs vita alakult ki, vagy mert csak. Megnyugtató a tudat, hogy van ebben az elcseszett, kaotikus világban egy biztos pont, ahol választ tudnak adni legalább a nyelvészeti kérdésekre.
Volt már olyan, hogy jeges rémülettel hasított beléd a ráeszmélés, hogy vétettél egy apró, mások számára észrevehetetlen helyesírási hibát az egyik Facebook-posztodban, és addig képtelen voltál megnyugodni, amíg ki nem javítottad.
Az a keserű érzés, amikor elmész egy remek étterembe, ahová már régóta vágysz, kényelmesen belesüppedsz a székbe, elkezded végigolvasni az ínycsiklandó étlapot – és akkor találsz egy helyesírási hibát. A végtelen csalódottság íze ömlik szét a szádban, és már nem is vagy annyira éhes. Milyen lehet az étel, ha már az étlap is egy moslék??
Soha nem tudnál járni egy rossz helyesírású emberrel. Soha. A Tinder meg a többi társkereső oldal számodra nem azért csalódás, mert annyi perverz, nyomorult vagy nyomulós ember jön szembe, hanem mert mindenkinek, aki ír neked, szörnyű a helyesírása. Mégis hogy gondolják, hogy így elhívhatnak randizni?
Szerinted senkinek nincs joga melldöngető – és kirekesztő – módon magyarnak nevezni magát, amíg nem tud az anyanyelvén kifogástalanul írni. Márpedig tapasztalatod alapján több a magyarkodó, mint a magyarul helyesen író.
Egy kicsit úgy érzed, mintha a munkásságod egy része kárba ment volna az új helyesírási szabályzat hozta változásokkal. Hiszen te a helyesírás Jeanne d’Arcjaként harcoltál például a „nyitva tartás” következetes használatáért, erre most BAMMMM – már a „nyitvatartás” is helyes. Hát ezért küzd annyit az ember??!
Legszívesebben egy neon tollal javítanád ki az összes köztéri helyesírási hibát jártadban-keltedben. Mert az nem „divatárú„, hanem „divatáru„!
Ha kijavítasz egy helyesírási hibát, akkor olyan jó érzés tölt el, mintha rendbe tetted volna a világnak egy szeletét. Vagy mintha kinyomnál egy régóta bizsergő pattanást.
Tüzetesen végignézted ezt a posztot is, mert ha már a nyelvtannáculásról írunk, akkor azt tegyük pontosan és szépen, ahogy a csillag megy az égen.