Tíz perce értem haza. A vizes trikóm már a szárítón, a shakerem már beáztatva, az elkent sminkem már lemosva, az izzadság azonban még rendületlenül csöpög a homlokomról a billentyűzetre, és a szívverésem is bőven a cardio intervallumban zakatol…
Sok nap, sok edzőterem, sok edzés típus. És nem, bármennyire is hihetetlen, nem az újévi fogadalom hajt. Sokkal inkább az a felfedezés, hogy mennyi mindenre képes a testem, és az a csodálat, hogy mennyi mindent képes vagyok kihozni magamból. Csak remélni tudom, hogy ez a motiváció hosszabban kitart, mint egy pezsgőgőzös lehelettel az éjfélbe belekiabált ígéret. Elvégre, már február van, és még mindig pörgetem, úgyhogy, szerintem, jó lesz ez.
De lássuk, mire érdemes odafigyelni, ha az ember lánya elhatározza, elkezdi feszegetni az izmait és a határait. Irány az edzés!
Kérdések, amiket SOHA ne tegyél fel egy cross edződnek, hacsak nem vagy kíváncsi a lekezelő, fél mosollyal előadott, milliószor elismételt, kioktató monológjára…
„Miért nem kardiózunk többet?”
„A súlyemeléstől nem leszek túl nagy?”
„A fekvenyomástól nagyon megnő a hátam?”
„Mikor ugrálunk már végre?”
Mire számíts, ha belépsz egy manapság oly népszerű CrossFit terembe? Lábmelegítők helyett térdzoknik, félkilós kézi súlyok helyett 8-12-16 kilós kettlebellek, hullahopp karikák helyett pedig súlyemelő állványok és plyo boxok sorakoznak, ameddig az izgalomtól kikerekedett szem ellát. De, ha valóban fejlődni szeretnél mind erőben, mind állóképességben, és nem ijedsz meg, ha meg kell emelned kicsit nagyobb súlyokat, esetleg a saját tested, akkor hajrá, jó lesz itt neked.
Egy szintén népszerű óra: GiryaFit, más néven, másfél óra bohóckodás kisebb-nagyobb vasgömbökkel. Na, jó, azért ez így kicsit túlzás, elismerem, de tény, hogy nem ezen az órán fogod megtanulni a tökéletes swinget, vagy török felállást. Kézisúlyok helyett kettlebellekbe kapaszkodsz ugyan, de ez nagyjából ki is meríti a girya használat fogalmát. Mindettől függetlenül, egy kellően intenzív, és nem utolsósorban szórakoztató, változatos, az egész testet alaposan átmozgató 90 percet izzadhatsz végig.
Bármilyen órán is izzadj, vagy lihegj éppen, ha tempós gyakorlat van, érdemesebb inkább lassabban, a mozdulatra és a helyes technikára figyelve végezni azt. Komolyan hatásosabb, mint az eszement, ritmusra rángatózás.
Légy türelmes magaddal! Ne legyenek illúzióid, bármilyen mozgásformába is vágj bele, bizony az alapoktól kell kezdened. Ha például a kézenállás mindegy vágyad (mint nekem), fogadd el, hogy az első hat hétben „csupán” erősítő, főként talajgyakorlatokkal készítjük fel a csuklót, vállat, törzset a nem éppen hétköznapi testhelyzetekre. Türelmetlenkedés helyett, szépen, zokszó nélkül gördüljünk jobbra-balra-előre-hátra a csuklónkon, ringatózzunk csónaktartásban, nyújtsunk nagy terpeszben, és várjuk csendben, hogy egyszer csak a feje tetejére álljon a világ.
Nem árt, ha az első óra előtt felkészülsz az adott mozgásforma terminológiájából. Nem vicc. Hiszed, vagy sem, egész szótárra való kifejezést fel tudnék sorolni, amikkel az elmúlt hetekben találkoztam életemben először. Saját magad dolgát könnyíted meg jelentősen, ha nem ott, a helyszínen kapkodod a fejed jobbra-balra, és próbálod meg a körülötted állóktól lelesni, hogy mit is kell éppen csinálni.
Csupán néhány a sok közül:
Jóga: ászana, napüdvözlet, lefelé néző kutya / hegytartás, ashtanga, hatha, prána
CrossFit: wod, barbell, deadlift, squat, toes to bar, kettlebell, burpees, swing
Gimnasztika: handstand, muscle up, stick
Találd meg azt a sportot, ami a legközelebb áll hozzád. Banálisan hangzik, de tényleg nem éri meg magadra erőltetni valamit, csak azért mert a szomszéd Juliska is azt csinálja, és most éppen az a legfelkapottabb dolog a világon. Például, teljesen felesleges elmenned jógázni, ha mindig is utáltad a nyújtásokat, és a „hátha” szónak szerinted sokkal több értelme van, mint a „hatha”-nak. Ugyanígy, ne kezdj el futni, ha rosszak a térdeid, és egyáltalán nem bírod a monotonitást. Persze, próbálj ki minél több dolgot, de maradj annál, ami valóban Te vagy.
Sajnos, attól még, hogy végre megtaláltad a számodra legmegfelelőbb mozgást, még nincs vége a megpróbáltatásoknak. Kell egy klassz hely, vagy edző is. Sőt, megkockáztatom, hogy ez a legfontosabb. Nagyon sok múlik azon, hogy milyen környezetben, és kivel töltöd el azt az időt, amit nagy nehezen magadra szántál végre. Ki kíváncsi egy szexista hústoronyra, egy bűzlő öltözőre, koszos teremre, vagy egy fröcsögve üvöltő szadistára? Hidd el, megéri rászánni akár egy-két hetet is, hogy végigjárd a termeket!
Nőként hajlamosak vagyunk az első óra után, sőt, a hardcore réteg már azelőtt bevásárolni a legújabb, és legdrágább sportruhákból és felszerelésekből. Értem én, hogy divat, meg szexi, meg miegymás, de sokkal több értelme van előbb megnézni, hogy valóban ez e az, a sport, aminél hosszútávon ki szeretnénk tartani, arról nem is beszélve, hogy néhány óra tapasztalata után már sokkal hozzáértőbben tudjuk összeválogatni, mire is van szükségünk pontosan.
Végül, íme néhány hasznos hashtag a büszke insta képekhez: #motivation #girlswholift #leaveitonthefloor #leaveitonthemat #strenghtraining #strechitout #mysquatsaredeeperthenyouremotions. Hajrá!