Ez a rendkívül egyszerű, ám annál praktikusabb ruhadarab hosszú utat járt be az elmúlt évszázad történelme során. De mégis hova illik felvenni őket és milyen típusai vannak? Ennek járunk most utána.
Milyen szerepet töltöttek be a rövidnadrágok az elmúlt évszázadban?
Rövidnadrágot először a kiscserkészek viseltek, az 1890-es években. Minden kiscserkész egy egyszerű térdnadrág viselésével kezdte, majd amikor az adott táborozó elérte a felnőttkort, felhúzhatta a hosszú nadrágját. Ez volt az oka, hogy az 1900-as évek elején nem is szívlelték annyira a rövidnadrágot, hiszen úgy vélték, hogy viselésük meglehetősen gyerekes.
Csak jóval később, az I. világháború után vált népszerűbbé ez a ruhadarab, és mind a nők, mind pedig a férfiak előszeretettel hordták. Azonban még ekkor is megválogatták, milyen alkalomhoz veszik fel, ugyanis ezekben az években a rövidnadrág kizárólag a sportesemények, és a szabadidős vagy az otthoni tevékenységek viselete volt. Ha az ember kitette a lábát az utcára, feltétlen hosszú nadrágot húzott. A II. világháború idején azonban a térdnadrág a trópusokon harcoló katonák számára szinte létszükségletté vált, hiszen csak így tudták kibírni az elviselhetetlen hőséget.
Mikor illik rövidnadrágot viselni napjainkban, és mikor nem?
A rövidnadrág minden idők legmegunhatatlanabb nyári ruhadarabja. Manapság már jóval több alkalomra is bátran felvesszük. Egy sort kiváló választás lehet egy medencés bulihoz, egy kerti összejövetelhez, vagy éppen valamilyen szabadidős sporttevékenységhez – mint a túrázás vagy a kocogás.
Eszünkbe se jusson rövidnadrágot felvenni, ha munkahelyre, esküvőre, esetleg étterembe készülünk, ugyanis ezeken a helyeken egy sort viselése kifejezetten illetlenségnek számít. Kivételt képeznek persze azok az állások és összejövetelek, ahol a dress code részét képezi a rövidnadrág. Fontos, hogy mi is fel tudjuk mérni kellően az adott helyzetet, és képesek legyünk szelektálni a ruhadarabjaink között: mi illik, és mi nem?
Ha döntésképtelenek vagyunk, és nem vagyunk tisztában azzal, hogy milyen öltözetben jelenhetünk meg, kérdezzünk rá egy ismerősünknél. Ha mindenki elegánsan öltözik fel, akkor egy rövidnadrágban, legyen az bármilyen elegáns szinte világítani fogunk a tömegben.
Aranyszabály, hogy minden üzleti jellegű helyzet – mint egy ügyfélfogadás, szerződéskötés vagy állásinterjú – megköveteli a hosszú nadrág viselését, még a nyári csúcshőmérsékletben is. A megfelelően kiválasztott öltözet nemcsak igényességet, hanem egy üzenetet is közvetít tárgyaló partnerünk számára: ezzel azt sugallod, hogy megtiszteled őt azzal, hogy kellően adsz a megjelenésedre.
Hogyan válasszuk ki a tökéletes rövidnadrágot?
Általában azok a rövidnadrágok állnak rajtunk jól, amelyeknek szára nem fedi el a térdünket. Gondoljunk csak bele: ha a sort viselésével az a célunk, hogy kényelmesen és szabadon mozoghassunk, miért pont a térdünket korlátoznánk? Arról nem is beszélve, hogy a túlságosan hosszú szárú rövidnadrág egyáltalán nem biztosít stílusos megjelenést.
Milyen típusú rövidnadrágok közül válogathatunk?
Futó nadrág
Ezek a típusok poliészterből készültek, légáteresztőek, emellett pedig nagy fokú szabadságot biztosítanak lábunk számára. A ruhadarabon belül található egy belső bélés is, amely plusz fehérneműként funkcionál viseléskor.
Úszónadrág
Ezek a nadrágok nagyrészt nejlonból készültek, a hálós belső bélés pedig ezeknél a típusoknál is megtalálható. Könnyű anyaguknak köszönhetően gyorsabban száradnak, mint a hagyományos darabok, amely kifejezetten jól jön, ha egy héten többször is a medencében szeljük a habokat.
Farmernadrág
A farmer anyagú sortok az 1960-as évek végére váltak közkedvelt divatcikké az akkori kormányellenes mozgalmak jelképeként. Leginkább azok az emberek viselték, akik ruházatukkal egy radikálisabb stílusirányzatot szerettek volna képviselni. Ez a fajta öltözködési attitűd egészen az 1990-es évekig kitartott.
Lapos elülső nadrágok
Ezeket a típusokat általában derékon kissé lecsúsztatva viseljük, karcsúbb fazonúak, ezáltal pedig igen kedvelt ruhadarabnak számítanak az elegancia szerelmeseinek körében.
Biciklis nadrág
Ezek a speciális nadrágok védelmet biztosítanak lábunk számára a süvítő szélfúvások ellen, emellett pedig a bőr és a nadrág súrlódási mértékét is a minimumra csökkenthetjük a viselésével.
Rakomány nadrágok
A rakomány nadrágok mindkét oldalára egy nagyobb méretű zsebet varrnak, a zsebek mérete miatt azonban csak kevés ruhával néznek ki igazán jól. Ezt a fajta darabot már a II. világháború idején is rengetegen hordták.
Bermuda
A bermuda nadrág története is egészen a II. világháborús katonai viseletben gyökerezik. Nevét a városról kapta, ahol a háború alatt hatalmas ruházati hiány alakult ki. Ennek orvoslásaképp két banki vezető szabókat bérelt fel, hogy az akkori katonai viselet mintájára, készítsenek utcán is hordható ruhadarabokat. Ennek „eredményét” pedig a mai napig rengetegen imádják.