Régóta elterjedt hagyomány, már itt hazánkban is, hogy Húsvétkor megérkezik hozzánk, a Húsvéti Nyuszi a gyerekek legnagyobb örömére, aki számos tojást szór szét és rejt el, hogy a lelkes kereső csapat megtalálja őket.
Azt már szinte mindenki tudja, mit is ünneplünk Húsvétkor, de annál kevesebben vannak tisztában azzal, milyen összeköttetése is van az ünnepnek a nyúllal, és arról, miképpen is vált szimbólummá az úgy nevezett nyuszi tojás.
Így, amikor élő fogadás és egyéb elfoglaltság után nézünk húsvétkor délután tudni fogjuk azt is, hogy honnan ered a nyuszi története.
Hogyan lett a nyuszi a Húsvét szimbóluma?
Ezeknek a nagy fülű bundás rágcsálóknak, ezen felül a tojásnak nincs kapcsolata a valódi húsvét jelentésével. Egyedül a tavasz érkezését, és az újjászületést jelképezi. A néphagyományban sokáig a bárány volt a húsvét valódi jele.
A keresztények előtt a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni vasárnapon, Ostrát ünnepelték, a pogány tavaszistennőt. Az ő nevéből származik a húsvét. Az istennőt, szinte kivétel nélkül növényekkel, tojásokkal és ezekkel a gyönyörű, bundás kis jószágokkal ábrázolták. Az eredete szerint az istennőnek, volt egy különleges madara, ami színes tojásokat rakott, s melyet tavasszal bundával bevont kis jószággá változtatott, a színes tojásait pedig a gyerekeknek adta.
Más legenda szerint, Egyiptomban a mennyországot egy főnix irányítja, mely nyúlként születik újjá, így nyúl alakjában is képes volt megtartani továbbra is a tojás rakásának képességét.
Számtalan legendát találhatunk még, de egytől egyig a bohókás kis állatokat találhatjuk bennük. Bár a nyulak hivatalosan elevenszülő állatok, húsvétkor ezáltal csodát is ünnepelnek az emberek, mert ilyenkor a nyuszi rakja a tojást.
Mi is a Húsvét?
Húsvétkor a keresztények Jézus feltámadását ünneplik, és ez az egyik legfontosabb része a keresztény hagyománynak. Az egyház legfőbb ünnepe így azt mondhatjuk, hogy a karácsony után a húsvét lett. Érdekesség, hogy hivatalosan ez is pogány ünnep volt, amin régebben Ostara istennőt ünnepelték, később nevezték csak át keresztény ünnepnek.
Miért pont a piros tojás?
A kereszténységben, a mártírok vére festi vörösre azt a bizonyos Húsvéti nyuszi tojást. Mindemellett természetesen a vörös a szerelem, szeretet képviselője. Úgy tartották, hogy ha egy lány, hímes piros tojással ajándékoz egy fiúnak, azzal viszonozza a legény udvarlásából származó érzéseket. Természetesen a piros tojás eredetének is több legendája van. Kínában, illetve Egyiptomban, már ezer és ezer évvel ezelőtt is készítettek piros tojást. A kínaiak a tavaszt, az egyiptomiak pedig az Ös nevű istennőt ünnepelték, aki szintén az újjászületést jelképezte.
Nyulak szerepe a mai Húsvétban
A mai Húsvét a gyerekek egyik legnagyobb öröme. A legtöbb szülő, gyermekeikkel együtt tojásokat festeget, ez idő alatt a nagy testvérek, vagy más rokonok, csoki tojásokat rejtenek el az udvaron, és persze nem maradhat ki az a bizonyos nyúl sem. Sokan vesznek ilyenkor nyuszit gyermekeiknek, hogy elérhessék a kellő nyuszi tojás hangulatot. Vannak akik ezen belül bérelnek nyulakat is, hogy azokat a sok – sok csoki tojás közé engedve, a gyerekek maximálisan megragadhassák az igazi nyuszi tojáskereső húsvéti élményt.
Persze vannak olyan családok is, ahol a nyúl ebédkor az asztalra kerül, de egy biztos, a nyúl sem így, sem úgy, nem hiányozhat Húsvétkor.