Mindegy, hogy egy laza, nyári fröccsborról, egy ízletes Irsairól, egy aranyló rozéról vagy épp egy testes vörösről van szó, egy biztos: a borok széles választéka igyekszik minden ízlést kiszolgálni. Éppen ezért szeretik annyian ezt a változatos nedűt! De azon kívül, hogy tudjuk, hogy szőlőből készül és hogy melyik ételhez melyik típust fogyasztjuk előszeretettel, valószínűleg nem sok egyéb tudásunk van róla. Pedig már a készítésének a folyamata is igen izgalmas – így most erről osztunk meg 10 izgalmas tényt!
10 érdekesség a borkészítésről
A borkészítés minden esetben a szőlőfeldolgozással kezdődik, majd az erjesztéssel és az érleléssel folytatódik. Maguk az lépések természetesen régiónként és bortípusonként igen változatosak lehetnek, de alapvetően ezt a három folyamatot minden bornál elvégzik. Ezek után pedig jöhet a palackozás. De milyen izgalmakról számolhatnának be a borok, ha mesélni tudnának? Számtalan érdekesség övezi ugyanis a folyamatot, amíg a szőlőtőkékről a poharunkba kerülnek ital formájában. Most 10 ilyet mutatunk be neked!
A bor színe
Ha voltál már borkóstolón, biztosan tapasztaltad, hogy az aromák, az illatok és az ízek mellett a színt is érdemes megfigyelni egy bor esetében. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy ha a szőlő héja nem kerülne bele az italba, akkor minden egyes bornak ugyanolyan volna a színe. A bogyók húsa ugyanis szinte egyforma, csak a külsejüknek van jellegzetes sárgás-zöldes vagy vöröses-lilás színe.
Nemesedés
Azzal sok mindenki tisztában van, hogy egyes évjáratok különösen finomak, és hogy ez a szőlőfajta mellett a nemesedés folyamatának is köszönhető. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy egyes típusok nem tudnak idővel nemesedni. Ez általában az „alsópolcos” változatokra igaz – ezeket érdemes a palackozás utáni két éven belül elfogyasztani.
Vegánság
Azt hihetnénk, hogy a szőlőből készült nedű vegán, pedig ez nem feltétlenül igaz. A derítés során ugyanis használhatnak állati eredetű alapanyagokat, és bár ez inkább régebben volt bevett szokás, még ma is találkozhatunk vele. Ilyen alapanyagok lehetnek például a tojásfehérje vagy épp a zselatin, amit mint ismert, a marhacsontból nyernek ki.
Többféle szőlő
Ismét sokkolunk egy kicsit: az egyes borok nem feltétlenül egyfajta szőlőből készülnek. A különböző szőlőkből készült mustokat külön-külön is fermentálhatják, majd összekeverhetik őket, így alkotva egy egészen újfajta mixet, ami különleges színt és ízt eredményezhet.
Palackozás
Észrevetted már – akár a borimádók otthonában, akár egy-egy borkóstoló alkalmával a borospincékben –, hogy a palackozott borokat fektetve tárolják? Ennek nemcsak dizájn-szempontból van szerepe, hanem praktikus okai is vannak. Ha ugyanis a bor nem áztatja alulról a dugót, az könnyen kiszáradhat és kieshet belőle.
Hidegebb és melegebb éghajlat
Ha egy bort melegebb éghajlaton érlelik, akkor a természetes savtartalma alacsonyabb lesz, mintha hideg helyen tárolnánk. És hogy ennek mi a szerepe egy borban? Nos, a savasabb borok – amelyek tehát hidegebb klímán készülnek – sokkal savanykásabb és frissebb ízvilágúak.
Meglepő mennyiségek
Gondolkodtál már valaha azon, hogy mennyi szőlő lehet egy üveg borban, amit péntek este elfogyasztotok a barátaiddal? Egy tonna szőlő körülbelül 720 7 deciliteres borosüveget képes megtölteni a finom nedüvel. Hogy így mennyi kerül egy üvegbe, annak a kiszámítását rád bízzuk!
Ez a szőlő nem az a szőlő
Tudjuk, hogy szuperül néznek ki a szőlőmezők, ahogyan csillog a szőlőszemeken a nap egy gyönyörű, lankás domboldalon. De gondoltad volna, hogy a szőlők, amelyeket ott látsz, nem ugyanazok, mint amiket megvásárolhatsz egy szupermarketben vagy akár a piacon? Vannak ugyanis kifejezetten borkészítésre termelt típusok.
Hordó-kérdés
Ismét visszakanyarodunk a borospincékhez: ha voltál már, láthattad, hogy ott a borokat hordókban tárolják. Meglepő adat, hogy ma már 400 különböző tölgyfa típus van, amelyek közül mindegyik alkalmas arra, hogy bortároló hordó szülessen belőle.
Borkészítők trükkje
Ha voltál már borkóstolón, akkor biztosan hallottad, ahogyan a borász citrusos, bogyós gyümölcsös vagy egyéb más aromát említ az illatolás során. Ha eddig te is véltél ilyesmit felfedezni, akkor most eláruljuk, hogy valójában ilyen gyümölcsök biztosan nem kerültek a borba. Ugyanis nem ezekkel ízesítik az italt, egyedül a szőlő adhat ki ilyen jegyeket attól függően, hogy hogyan készítik.