Hiába biztonságos a környék, az otthon és a család védelmét nem lehet elég komolyan venni. Sosem arra kell gondolni, hogy hány esetben nem volt szükség biztonsági óvintézkedésekre, hanem arra, hogy milyen rossz lenne, ha akkor hiányozna, amikor bizony kellene.
Ezért nézzük meg, mik azok az eszközök, berendezések, amire mindenkinek szüksége van az otthona védelme érdekében.
10 dolog a biztonságos otthonért
Ha az alábbiaknak csak egy részét biztosítjuk is, már sokat tettünk azért, hogy biztonságban tudhassuk szeretteink és értékeinket egyaránt.
1. Kerítés
Családi házak esetében a kerítés az otthon védelmének első lépcsőfoka. Egy rozoga, hézagos kerítés, a betörők számára felhívás keringőre. A kovácsoltvas kerítések amellett, hogy mutatósak, tüskés kialakítás esetén komoly visszatartó erővel is rendelkeznek.
2. Házőrző kutya
Nem kell feltétlenül egy őrző-védő képzésen átesett kutyát tartani azért, hogy megvédje az ingatlant. Egy nagyobb testű kutya már önmagában riasztóan hat, és a betörők már emiatt választhatnak inkább olyan célpontot, ahol nem kell a kutya kiiktatásával foglalkozni. Még a kistermetű kutyák is remekül ellátják ezt a feladatot, akkor is, ha csak kifejezetten házi kedvencként vannak tartva, hiszen sokkal gyorsabban észlelik az idegent, és az ugatásukkal felhívják rá a figyelmet. A szomszédok is utánanéznek, ha ideges kutyaugatást hallanak.
3. Ajtórács
Lakások esetén az ajtó elé felszerelt biztonsági ráccsal képezhető egy plusz védelmi vonal. A betörők mindig a kisebb ellenállás felé mozdulnak.
4. Biztonsági ajtó
A biztonsági ajtók kiemelten fontos szerepet játszanak az otthon védelme szempontjából. Egy több ponton záródó, megerősített biztonsági ajtó akkora ellenállást képez, ami elveszi a kedvét az illetéktelen behatolóknak.
5. Biztonsági zár
Ez az előző ponthoz szorosan kapcsolódik, tulajdonképpen azt lehetne hinni, hogy a biztonsági ajtókban már biztosan olyan biztonsági zár is van, ami szinte feltörhetetlen. A valóságban viszont gyakran előfordul, hogy egy drágább ajtót sem megfelelő minőségű zárral szereltek fel. Érdemes megnézetni ezt egy szakemberrel, aki ellenőrzi, hogy fémlappal erősített, fúrásbiztos zárszerkezet van-e az ajtón. A szakértők – a betörők és a zárszerelők is – ránézésre meg tudják állapítani, hogy mennyi időbe tartana feltörni az adott zárat.
6. Betörésbiztos nyílászárók
Az ajtókon túl az ablakok védelme is fontos. A redőny felszerelése, vagy az üveg fóliázása már megnehezíti a betörők dolgát, de akár plusz rácsokkal is meg lehet erősíteni az ablakokat. Hiszen hiába nem lehet bejutni az ajtón, ha az ablakon igen.
7. Riasztórendszer
Már önmagában annak visszatartó ereje van, ha a telepített riasztórendszert jelző matrica van kiragasztva az ajtóra. A riasztórendszerek szenzorait úgy érdemes felszerelni, hogy minél előbb jelezzenek, tehát már a nyílászárók feszegetésénél is, így sokkal több időnk van reagálni. A riasztási jelzést egy távfelügyeleti központba is ajánlott bekötni, mert ha nem tartózkodik otthon senki, akkor ők kivonulnak és foglalkoznak a probléma elhárításával.
8. Wifi kamera
A wifi kamera is egy olyan eszköz, aminek már önmagában a jelenléte elriaszthatja a nem kívánt látogatókat. Hiszen ha észreveszik a kamerát, vagy a jelzést, hogy biztonsági kamerás megfigyelőrendszer van az épületben, az már elveszi a kedvüket – nem akarják kockáztatni a lebukást. Az összes többi felsorolt eszközzel szemben, ez az egyetlen olyan, ami nemcsak a megelőzésben játszik szerepet, de egy esetleges bűncselekmény után, a bűnügy megoldásában is.
Ha minden óvintézkedés ellenére is történt egy betörés, értékeket tulajdonítottak el, akkor a kamerafelvételek vizsgálata során pontos személyleírás szerezhető az elkövetőkről. Érdemes látható és rejtett helyen is elhelyezni kamerákat. A jól láthatóan kihelyezett eszközök az elriasztást is szolgálják, a rejtettek pedig azért hasznosak, mert azokat nem tudják megrongálni, lefújni. A wifi kamerák előnye, hogy a tulajdonos is rá tud csatlakozni a rendszerre, meg tudja nézni az otthonát, akkor is, ha épp távol van. Kisállat-felügyeletre is alkalmas lehet.
9. Széf
Habár minden értékünket nem lehet biztonságba helyezni, hiszen egy TV-t, vagy laptopot senki nem tart széfben, de az ékszereket, készpénzt, órákat, nehezen pótolható, vagy egyenesen pótolhatatlan értékeket biztonságban lehet tudni. Egy új tévé vásárlása mégiscsak kevésbé fájdalmas, mintha a nagymamától örökölt fülbevaló vész el.
10.Okos otthon, okos védelem
Az okos otthonok nem csak azért jók, mert a munkahelyen ülve is be lehet programozni a szobahőmérsékletet, vagy fürdővizet engedni, de a biztonsági rendszereket is magasabb szintre lehet emelni. Az ajtókon biometrikus beléptető rendszereket lehet alkalmazni, például ujjlenyomat-olvasókat, amiket ha megpróbálnak kiiktatni, akkor azonnal jelez a rendszer. Ha éppen elutazott a család, akkor nem csak wifi kamerákon keresztül lehet távfelügyelni a lakást, de be is lehet programozni, hogy este egy bizonyos időre felkapcsolódjanak a benti fények,elinduljon zenelejátszás, így azt a látszatot keltve, hogy tartózkodik valaki a házban.
Az otthoni biztonságtechnika egy olyan terület, ahol pár ezer forintos befektetéssel, akár több millió forint elvesztését is meg lehet előzni. De ami talán ennél is fontosabb, hogy sokkal nyugodtabban alszik az ember, ha tudja, hogy mindent megtett azért, hogy biztonságban legyen az otthona. Ez a fajta nyugalom pedig felbecsülhetetlen.