Az érzékeny fogak jelentősen megnehezíthetik mindennapjainkat. Meglehet, hogy az ételek és italok fogyasztása válik kellemetlen élménnyé, vagy elhanyagoljuk a fogmosást, mert nem szeretnénk felesleges fájdalmakat okozni magunknak.
Az érzékenység mértékétől függően több okból is fogfájást tapasztalhatunk.
Szerencsére a fogorvosok segíthetnek megszüntetni ezeket a kellemetlen problémákat. A probléma csak az, hogy sokan nem ismerik a fogérzékenység kezelésének menetét, és ezért addig halogatják a fogorvos meglátogatását, amíg csak emberileg lehetséges. Egyesek nem tekintik elég nagy problémának az érzékenységet (legalábbis kezdetben), míg mások a kezeléssel járó kényelmetlenségtől és fájdalomtól tartanak.
Az alábbi cikk ezeket a kételyeket segít megszüntetni – nézzük meg, hogy hogyan zajlik az érzékeny fogak kezelése.
Fontos megjegyezni, hogy a kezelés pontos menete több szemponttól is függ – például attól, hogy mi okozza az érzékenységet. Egyes esetekben például fogínybetegség, máskor fogszuvasodás vagy törött fogak felelősek a fájdalmakért.
A törött vagy elrepedt fog kezelése
Amennyiben az érzékenységet egy törött vagy elrepedt fog okozza, akkor az első feladat a probléma megoldása. A fogakban keletkezett kisebb rések feltölthetők, de meglehet, hogy koronára vagy a fog teljes cseréjére (fogászati implantátumra) lesz szükség. Szerencsére a fogak eltávolítása és cseréje csak súlyos esetekben szükséges – például amikor a törés a fogíny alatt is folytatódik.
Fluoridos kezelés
Az érzékenység forrásától függően a fogorvos fluoridot használ majd a fog érzékeny részeire. Ez segít enyhíteni az érzékenységet, illetve megerősíti a fogat védelmező zománc réteget is. Meglehet, hogy a fogorvos egy otthon használandó fluoridos készítményt (pl. különleges fogkrémet) is javasol majd.
Fogászati kötőanyag alkalmazása
Amennyiben a fogérzékenységet a fedetlen foggyökér okozza, amelyet a fogszuvasodás is okozhat. A fogorvos fogászati kötőanyaggal vonhatja be az érzékeny gyökér felületét, vagyis a fogszuvasodás kezelését fogtöméssel végzi el, ehhez pedig helyi érzéstelenítésre is szükség lehet.
Fogínyszövet átültetése
A foggyökér akkor is fedetlenné és érzékennyé válhat, amikor a fogínyszövetek megsérülnek körülötte. A fogorvos ebben az esetben szövetátültetést javasolhat – ilyenkor a hiányzó fogínyszövet a szájüreg egy egészséges részéből kerül pótlásra.
A fogínyszövet elvesztésének több oka is lehet – például a korosodás egyik velejárója, hogy a fogíny visszahúzódik, és fedetlenül hagyja a fogak érzékeny gyökereit.
Gyökérkezelés
A gyökérkezelések nem tartoznak a kellemesebb fogászati eljárások közé, de nagyon hatásos megoldások lehetnek súlyosabb fájdalom és érzékenység esetében. Ha más megoldások nem jöhetnek szóba, de a fog még menthető (és nem muszáj eltávolítani), akkor a fogorvos közvetlenül a fogbelet távolítja majd el, ami a fog legbelső, puha része – ez a gyökérkezelés lényege.
Szájvédő ajánlása
A szájvédők szintén segíthetnek az érzékenység kezelésében, habár csak bizonyos helyzetekben hatásosak. Ha például a páciens hajlamos a heves fogcsikorgatásra, akkor a fogorvos szájvédőt javasolhat a fogak védelmére. A fogcsikorgatás nem csak elkoptatja a fogakat, hanem repedéseket és töréseket is okozhat, amelyek mind érzékenységet válthatnak ki.
A fogfehérítés szüneteltetése
A legtöbben csupán enyhén vagy egyáltalán nem érzékenyek a fogfehérítésre. Egyesek számára érzékenységet okozhat, de ez általában csupán átmeneti probléma. Amennyiben úgy érezzük, hogy fogaink érzékenyek a fehérítésre, azonnal jelezzük ezt fogorvosunknak.
Rendszeres fogmosás ösztönzése
Az érzéstelenítő fogkrém önmagában nem elég, ezért a fogorvos a helyes fogtisztításhoz is kínál majd néhány jó tanácsot. Ilyen például a napi kétszeri fogmosás puha szálú fogkefével, a megfelelő mozdulatok elsajátítása, és így tovább.
Bizonyos ételek és italok mellőzése
A sérült fogak egyes ételekre és italokra érzékenyebbek lehetnek, mint másokra. A fogorvosok segíthetnek összeállítani egy listát az olyan élelmiszerekről, amiket érdemes elkerülni, míg a fog rendbe nem jön.
A szénsavas üdítőitalok, savas élelmiszerek (citrusfélék, bor stb.) mind érzékenységet okozhatnak, ugyanis savtartalmának köszönhetően apránként elgyengítik a fogakat védelmező zománcréteget. Amennyiben nem tudjuk teljes mértékben elkerülni ezeket az ételeket és italokat, fogyasztásuk közben és után öblögessünk rendszeresen tiszta vízzel.