A testtömeg index, más néven BMI-index egyik fontos mutatója az egészségi állapotunknak. A zsír testünkön való eloszlása is nagyon fontos, hiszen ezzel a betegség kockázatait lehetséges felmérni.
Hogyan számoljunk testtömeg indexet?
A testtömeg index kiszámításához szükségünk van olyan adatokra, mint a testmagasság méterben kifejezve, illetve testsúly, kilogrammban megadva. A testtömeg index a kilogrammban számított testtömeg és a méterben számított testmagasság négyzetének a hányadosa. Ez a fajta testtömeg index számítás csakis 18 éven felüli nők és férfiak esetében alkalmazható.
Összehasonlítva a női és férfi testfelépítést, illetve az életkori változásokat, a testtömeg index kor szerint is változik. A nőknél nagyobb zsírszázalék figyelhető meg, míg a férfiak nagyobb izomzattal rendelkeznek. Mivel az életkorral a testfelépítésünk is változik, így mindig olyan BMI kalkulátort keressünk, amely a testtömeg index kor szerint állapítható meg, hogy ideális a súlyunk vagy sem. Amennyiben nem lennénk elégedettek az eredménnyel, a goldentree.hu oldalon remek egészséges recepteket is találhatunk.
Mit jelentenek az eredmények?
Ha sikeresen kiszámoltuk a testtömeg indexünket, akkor kapunk egy eredményt, amivel meghatározhatjuk, hogy mi melyik kategóriába tartozunk. A testtömeg index meghatározásához az Egészségügyi Világszervezet irányelvei szerint, 4 kategóriába sorolhatjuk magunkat: soványak vagyunk, egészséges testsúllyal rendelkezünk, a túlsúlyos vagy az elhízott csoportba tartozunk. Soványnak akkor számítunk, ha az eredmény 18,5 vagy ez alatti. Egészségesek vagyunk a testsúlyunk szerint, ha 18,5 és 24,9 értéket kapunk. 25 és 29,9 közötti értékeknél a túlsúlyosak csoportjába sorol a WHO, illetve ha 30 fölötti értéket kapunk, akkor ez már az elhízottak kategóriájának számít.
Miért veszélyes a túlsúly?
Amennyiben a testtömeg index szerint az elhízottak vagy a túlsúlyosak csoportjába sorolt a BMI-kalkulátor, akkor igyekezzünk mindent megtenni a fogyás érdekében és próbáljunk az egészséges életmódra fókuszálni. Ugyanis, ha túlsúlyosak és emellett inaktívak is vagyunk, akkor különféle egészségügyi problémákkal is számolnunk kell. Ilyen például a magas vérnyomás, az ízületi gyulladás, a depresszió és más mentális problémák.
Miért nem jó az sem, ha túl soványak vagyunk?
Nem csak az elhízás és a túlsúly, de a soványság, azaz a kóros soványság is hordoz magában rizikótényezőket és betegségeket. Alacsony testtömeg index esetén károsodik az immunfunkció, de fokozottabb a kockázata az emésztőrendszeri betegségeknek, a csontritkulásnak és a rákos betegségeknek is.