A lakberendezés is alaposan átalakult az elmúlt évek során. Csak hogy egy példát említsünk, sokáig az volt a közhiedelem, hogy a jó ajtó az fából készül és szinte semmi más nem is jöhetett szóba az építkezések során. Persze, megvan ennek is a magyarázata, hisz a fa ősidők óta használatban van, természetes anyag, de ma már többek között környezetünk megóvását is szem előtt kell tartani.
Ezért számos újféle megoldás jelent meg a piacon, akár az ajtóink anyagára, akár annak kidolgozására vonatkozóan. Így aztán a jó öreg fa mellett választhatunk műanyag, alumínium, acélból készült ajtókat, de igen népszerű megoldás a panelajtó is.
A panelajtók lényege igazából a nevükből is érthető. Ezek az ajtók nem egy elemből, hanem több panelből tevődnek össze. A kettőtől egészen a hatrészes ajtókig terjedő változatokat ismerünk. Minél több eleme van egy panelajtónak, annál masszívabb, annál tovább számíthatunk rá, hogy kiszolgál bennünket. Ezek is készülhetnek többféle anyagból. Most azonban nézzünk 10 érdekességet az ajtók történetéből.
1. A világ legrégebbi ismert ajtaja több mint öt évszázados, a régészek egy zürichi ásatás során találtak rá. Ez azt jelenti, hogy hozzávetőleg a Stonehenge-dzsel egyidős.
2. Mindannyian ismerjük az üzletek ajtaján lévő Húzni-Tolni feliratokat, amelyek jelzik, hogyan tudjuk az adott ajtót kinyitni. Az, hogy egy ajtó befelé vagy kifelé nyílik, biztonsági és időjárási okoktól függ.
3. Az ajtók istene a rómaiaknál Janus, aki az újév napjával az új kezdetet is jelképezi. A korabeli római ajtók kifelé nyílnak, mert így köszöntik az új évet.
4. A forgóajtó különösen a gyerekek számára egy érdekes élmény. Az ötlet már majdnem 150 éves, ugyanis azt még 1888-ban szabadalmaztatták és Theophilus Van Kannel nevéhez fűződik.
5. Ha már ajtók, akkor Jim Morrison. A The Doors zenekar névadója nem egy nyílászáró volt, hanem Aldous Huxley The Doors of Perception című könyve.
6. Az ajtónak az álomfejtésben is van jelentése. A magyarázat szerint, nyitott ajtóval álmodni valami új dolog kezdetét jelenti, ezzel szemben a zárt ajtó általában elszalasztott lehetőségre utal.
7. Léteznek ún. hamis ajtók is, vagyis olyan ajtók, amelyek nem vezetnek sehova. Az ilyen ajtókat Egyiptomban a túlvilágra vezető ajtóknak nevezték.
8. A világ legnagyobb ajtóját Floridában, a NASA központjában találhatjuk meg. Ez az ajtó nem kevesebb, mint 140 méter magas, ha ki akarjuk nyitni, akkor háromnegyed órás műveletre készülhetünk.
9. Sokan kedvelik a garázsajtókat, amelyek egy gombnyomásra nyílnak. Eredetileg ezt nem tudtuk távirány ítóval nyitni, hanem egy falon lévő gombbal tudtunk megtenni.
10. Ha Írországban jársz, itt a színes, tarka ajtók kelthetik fel a figyelmedet. Ezzel az írek azon brit rendelet ellen tiltakoztak, amely szerint Viktória királynő halálakor minden ajtót feketére kellett festeni.