Van az a szituáció, amikor a kezdő háziasszony elkezd sütni-főzni, de már a recept első soránál beletörik a bicskája. Merthogy a „fűszerezzük érzéssel” már csak a hab a tortán, ha az ember még habarni sem tud…Na, te hányat tudsz ezek közül?
Habarás. Sűrítési eljárás, a rántásnál egészségesebbnek mondják (nem használ zsiradékot). Hogy készül? Egy evőkanál lisztet csomómentesre keverünk 2 deci tejjel, vagy tejszínnel (például mártásoknál, gyümölcslevesnél, krémes ételeknél). Ha tényleg sima a massza, pár kanállal mellé merünk az ételből, hogy ha az forró, átvegye a hőmérsékletét. Ez után keverjük bele az egészet a főzelékbe, mártásba, levesbe. Forrás után egy-két perc főzés elég neki! Itt egy videó, a biztonság kedvéért.
Rántás. A magyar konyha alapfogása, egyúttal a magyar konyha zsíros voltának nagy igazolója. A felmelegített zsiradékba (olaj, zsír, vaj) beleszórunk kb. ugyanannyi lisztet, mindezt alaposan kevergetve, végig alacsony lángon. Ehhez öntjük aztán hozzá a hideg folyadékot, szépen lassan, türelmesen kevergetve, majd így adjuk az ételhez. A rántással készült ételt aztán a sűrítés és felforralás után, még legalább 5 percig forraljuk. Találtunk egy cikket arról, hogy milyen különböző rántások vannak, na ez maga a szentírás.
Alaplé. Bár vannak, akiknek fagyasztott überfinom alaplevük van a mélyhűtőben egy jó húslevesből eltéve, sokan nem vagyunk ilyen előrelátóak. Ilyenkor nyúlunk a leveskockához, a tyúkhúsleves, a füstölt ízű vagy az erőleves kockához, attól függően, mi készül belőle. Viszont ha van türelmünk, mégis megéri alaplevet készíteni és jégkockatartóban lefagyasztani. Itt elmondják, melyiket hogyan.
Élesztő felfuttatása. Erről az alapfogásról egy csodálatos cikk kering a neten háziasszonyról háziasszonyra, mely az élesztőgombákat megszemélyesíti és „kondiba hozza”. Ennél többet nem érdemes mondani, van képgaléria is, a tizdolog.hu személyesen vállal garanciát a sikerességet illetően.
Panírozás. Na ezt már valószínűleg mindenki kívülről fújja, de vegyük át mégis: liszt az első réteg, a simára kevert tojás a második, a zsemlemorzsa a harmadik. Fűszerezni előtte kell, sütni viszont utána, de azonnal, mert a panírból könnyen trutymó válik…
Dinsztelés. A dinszteléssel a hús és a zöldség úgy puhul meg, hogy az ízét is megtartja. Zsiradékban lepirítjuk az alapanyagot, majd kis vizet adunk mellé, kivéve ha magától is ereszt. Mehet rá a fűszer és a fedő, így puhul tovább a gőzben. Ha húsról van szó, miután a folyadék elfőtt és a hús elég puha, érdemes újból rápirítani.
Pácolás. A hús sütés következő lépése, amikor a háziasszony rájön, hogy mégis jobb lenne, ha a csirkének íze is lenne. A pácolás nem sok napos tevékenység, persze van, hogy jó hagyni a húst kicsit benne. Van nedves és száraz pác, itt leírják mit, mivel, hogyan.
Blansírozás. A cikk írója sem tudta sokáig, mire jó ez a fura szó, de amilyen ijesztő, olyan egyszerű. Igazából a zöldségek előfőzéséről van szó, hogy megőrizzék a színüket, frissek, ropogósak maradjanak, vagy éppen elveszítsék nagyon markáns ízüket, illatukat, mint a hagyma és a kelkáposzta (van, hogy a salátába jobb, ha nem annyira emelkednek ki például). Húsoknál a hús intenzív szagát lehet ezzel elvenni. Hogyan készül? Vizet forralunk, ha zöldséggel dolgozunk rakjunk szódabikarbónát a vízbe, így az megőrzi a színét, nem fakul meg. Ez után beletesszük a blansírozni valót és újra felforraljuk, majd leszűrjük, a zöldséget hideg vízbe tesszük, a húst csak leöblítjük.
Csírátlanítás és száraz dunszt. A befőttek természetes tartósítása, nem egy nagy ördöngösség és a csírátlanításhoz sem kell laboratórium. Az egésznek annyi a lényege, hogy az alaposan elmosott üvegeket csak hagyjuk megszáradni, ne töröljük el mert ha egy kis textildarab is belekerül, már elromolhat a lekvár. Még forrón öntsük a lekvárt a teljesen száraz üvegekbe, ütögessük meg, hogy sehol ne maradjon levegő, majd szorosan zárjuk le (vannak, akik celofánt is tesznek rá, vagy szalicilt szórnak a lekvár tetejére). Az üvegeket aztán vastag takarókkal, paplannal bugyoláljuk be, és hagyjuk így, amíg teljesen ki nem hűlnek, akár 2-3 napra.
Staubolás. Főleg a mamáink mondogatták így, pirított zöldségek liszttel sűrítésére használják. Lepirítjuk a zöldségeket, majd rászórjuk a lisztet és néhány percig együtt pirítjuk, majd felöntjük vízzel vagy csontlevessel. Aztán lehet belőle főzelék, vagy becsinált leves.