Nagyon szeretünk a telefonunkkal fotózni, és szégyen vagy sem, a túltolt filtereket és mindenféle tuningolást is kifejezetten szeretjük. Pláne ha szép, okos, ingyenes alkalmazásokkal érhető el mindez. Gondoltunk Androidosokra és iPhone-osokra is!
Fogtuk a 10 -szerintünk- legjobb okostelefonos fotó appot, és mindegyikkel készítettünk egy-egy képet ugyanazon fotót véve alapul – és nem költöttünk egy fillért sem. Melyiket töltitek le?
Legalapabb alap, de nem hagyhatjuk ki: az Instagram. Az egyszerű képmachináló alkalmazás elterjedésétől számítjuk a kajafotózás, saját cipő fotózás, cuki macskák százféle szögből való fotózásának új időszámítását. Ha valamiért még nem lenne rajta a telefonodon, az appot meg lehet szerezni a Google Playben és az App Store-ban is, a helyes használatra pedig már oktatócikkek is készültek. Őrület! Légyszi, légyszi soha ne kösd össze a Facebook fiókoddal, ha nem akarod, hogy töröljünk az ismerőseink közül.
Kettes számú, iphone-os kedvencünk a Frametastic nemcsak filtereket tesz a képekre, hanem különböző elrendezésű montázsokat is választhatunk, ehhez pedig egyesével filterezhetjük, méretezhetjük őket – így akár több fotót is egész ízlésesen megjeleníthetünk. Basic verziója ingyenes, de pár funkcióért és extra elrendezésért upgradelni kellene; nyugi, anélkül is tökjól lehet használni.
A Frametastic androidos megfelelője és még sokkal, sokkal több: a Photo Grid Collage Maker montázsokat készít, de használhatod egyetlen kép pimpelésére is. Rengeteg alapfunkció, mint vágás, kontrasztállítás is megoldható benne, de a különböző keretek, számtalan filter és a rátehető kis bigyók adják meg a báját.
Pzzzzinnng, przt, zzzz-zzzz. Ha néha odaképzelted már a szöveg-, vagy gondolatbuborékot a képeidre, akkor tádám! A Comic Touch Lite (igen, ez sajna azt jelenti, hogy az ingyenes kicsit fapados) eléggé alkalmas erre. Mint a mellékelt ábra is mutatja. Androidosok erre, iOS erre.
Szuper képrontó a Glitché, ezt is iphone-osoknak ajánljuk. Hogy mi a jó abban, hogy egy gondosan megkomponált képet tönkrevágjunk, azt nem tudnánk megmagyarázni, de minden alkalommal perverz örömet érzünk, amikor elcsúszik a kép a kijelzőn.
Az Awesome Miniature-rel készült képek mindent apró játszótérré és maketthangulatúvá varázsolnak – épp csak ezt a balatoni fotót nem. Azért nézzétek meg ezeket a tiltshift képeket, lelkesedjetek rá és aztán próbáljátok ki!
Mivel az iphone fejlesztői nem tartják létfontosságú, alapvető szükségletnek a panorámafotózást, ezért erre külön alkalmazást használunk. Bezzeg az androidosok már rég feltöltötték a Facebookra a képet, mire mi lekönyörögtük az App Store-ból. Na sebaj, csak egyszer kell letölteni és már használható is: a Photosynth 3d-panorámaképeket készít és a használat első napjaiban függőséget okoz. Szóltunk. Amúgy ez listánk egyetlen tagja, ami iphone-ra, androidos és windows telefonra egyaránt elérhető, sajnos nem tudjuk demonstrálni, ki kell próbálnotok.
Rengeteg (kamu)HDR-alkalmazást találtunk mindegyik telefonra, de meglévő fotónkból az iphone-os HDR FX készítette az ultimate giccses fotót. Így készül a napfényes délutánból a barokk-fantasy naplemente!
A Shapely egyelőre csak iphone-ra elérhető, és a fő tudása az, hogy előre megadott keretek mentén körbevágja a fotóinkat – ami a valóságban sokkal menőbb azért, mint ahogy hangzik. A képeket textúrákkal is feldobhatjuk és emellett feliratozhatjuk is. Ollé!
Jó, jöjjön egy kis praktikum is: az Adobe Photoshop Express (androidra itt) segítségével egyszerűen állíthatunk fényerőt, kontrasztot, választhatunk sokféle keret közül, és -csúnya, csúnya dolog- egy mozdulattal vághatjuk le a mások által rátett vízjeleket. Bocs, Comic Touch Lite!
És most ti jöttök! Mi hiányzik a listából?