Szedtünk mandulát meg csipkebogyót séta közben, fügét a kertben, aztán elmentünk piacra is, hogy eltegyünk és megízleljünk minden ízt, amit csak lehet a nyár végéből. A következő receptek jó része már a kipróbált kedvencek közé tartozik!
Ötfűszeres sütőtök. Bátran állíthatjuk, hogy még a sütőtök krémleves bolondjai sem tudják elképzelni, milyen lesz, amikor az ötfűszeres-szójaszószos-narancsos-barnacukros keverék mázat képez az édes sütőtök darabkákon! Isteni! A receptet köszönjük a Chili&vaniliának.
Zöld dió likőr. Ha vidéken sétálsz és szerencséd van, még találsz zöld diót a fákon. Így egy tízperces munkával összeáll a zöld dió likőr (felvágni mondjuk elég nehéz a diókat!) és karácsonyra el is készül, mondjuk ajándéknak. A receptet itt találtuk.
Fügelekvár. Saját recept és pofonegyszerű: mosd meg és vágd kockákra a fügéket héjjal együtt, majd dobd be egy lábasba. Tegyél mellé egy citromot felkockázva, hártyák nélkül, a fehér részt is szedd le a héja alól, csak a héja felső, sárga részét vagdosd bele. Egy kis vizet alá, majd főzd egy-másfél óráig sziruposra alacsony lángon, fedővel (vigyázz, a fedőt lehet, hogy félre kell tolni)! Cukrozd le éjszakára, egy nagyobb lábasba 20 dkg cukor kell. Mi barnacukorral csináltuk, ez ad neki egy kis pikáns, karamelles ízt a végére. Más nap csak meg kell rottyantani egyszer, és kész is van! Az üvegeket érdemes sterilizálni, mi 150 fokon fél óráig sütöttük őket kimosva. Utána bele a lekvár, kis nátrium-benzoát a tetejére – ha nem akarod a véletlenre bízni, persze vannak más módszerek is – és mehet a takarók közé a dunsztba.
Csipkebogyólekvár és szörp. Míg a füge egy igazán szeretnivaló, borozgatás mellett is elkészíthető lekvár, addig a csipkebogyót szűrni, magozni, préselni kell, szóval pepecses. Ennek a cikknek az elolvasása nélkül ne állj neki, ők megszenvedték.
Bár a szőlőből készült legfinomabb dolog a bor, annak elkészítésének nem szívesen állnánk neki a konyhában.Viszont a szőlőből ugyanúgy lehet rétest, lekvárt és szörpöt csinálni, mint az őszi gyümölcsök legtöbbjéből. Mi ezt a citromos-szőlőlekvárt biztosan kipróbáljuk idén.
A tízdolog csapata már tavaly belevágott a Nagy Paradicsom Aszalásba, ami nehezebbnek bizonyult, mint gondoltuk. A piacon vásárolt lucullus paradicsomot kimagoztuk, héjára fektettük, megsóztuk és ecsettel megkentük egy kis fokhagymás-olívaolajjal. Ez után betoltuk a sütőbe, hogy 80-100 fokon az írottaknak megfelelően 9-10 óra alatt megaszaljuk. Az igazság az, hogy 12 óra kellett neki, pedig az utolsó órákban még a légkeverő is dolgozott (a sütő ajtaját érdemes kitámasztani). Az eredmény csodafinom lett, és bár fűszerekkel és olívaolajjal beletuszkoltuk egy üvegbe, annyira kevés lett, hogy pár nap alatt elfogyott. Ennek ellenére megérte!
Cantuccini. Aki volt már Olaszországban és kapott mandulás sütit az espressója mellé egy kávéház teraszán, az tudja, hogy ez az édesség maga a kényeztetés. Főleg kávéba áztatva! Mi most szedtük a mandulát, hogy ezt a narancsos mandulás cantuccini receptet kipróbáljuk!
Tepsis szilvalekvár. Apa receptje, mert ő tepsisen tanulta. A szilvát kimagozzuk és kisebb darabokra vágva egy mélyebb tepsibe tesszük. Sütőben 130-150 fokon megsütjük, 2-2,5 óra alatt elmegy a leve és összesűrűsödik. Közben kb. a felénél lecukrozzuk és sütjük tovább. Ha kész van és lekvár állagú, akkor üvegekbe kanalazzuk és mehet a dunsztba, mint a füge.
Tarte Tatin, azaz francia karamellás almatorta. Hmmm! Az almának sok felhasználási módja van, mégis talán ez az egyik legfinomabb, legegyszerűbb, ráadásul a története is vicces.
Körtebefőtt. Körtéből a kompót és a befőtt a legjobb választás, igaz, sokan a fügelekvárt dobják fel vele. Próbáltuk, jó ötlet! Mi mégis most sok lekvár után inkább a befőtt elkészítési módot ajánljuk!
Képek: saját képek és Bernadette Mayer munkái.