Mindegy, hogy a munkád során kell, a hobbidban szeretnél előre lépni, vagy simán a mindennapokban hasznosítanád, kreativitásod megújítása és fejlesztése soha nem árt. A következő tippek némelyike banálisnak tűnik ugyan, mégis gyakran elfelejtjük szem előtt tartani őket.
Csinálj mindennap valami újat! De ez lehet a legegyszerűbb dolog is: más útvonalon mész a munkahelyedre, vagy meghallgatsz egy olyan zenét, amit ismerősöd ajánl facebookon. De belekezdhetsz nagyobb dolgokba is, legyen az egy új nyelv vagy megtanulni horgolni. A lényeg, hogy rendszeresen dolgoztasd meg az agyadat.
Gyűjts inspirációt minél több területről! Hallgass zenét, járj színházba, kövesd a legújabb technológiai trendeket, tumblr-ezz, beszélgess vadidegen emberekkel, utazz el minél több helyre, de legfőképp: járj a világban nyitott szemmel. A kreativitás nem olyasféle valami, ami egyfolytában magától utántermelődik – kell neki impulzus, ami beindítja.
Ötletelj együtt másokkal! A más logikával való találkozás a te gondolatmenetednek is új löketet adhat. Fontos az, hogy brainstorming alatt ne fikázzátok egymás ötletét, mert az csak gátolja a másikat. Gyűjtsétek össze a fejetekből kipattant ötleteket, és a végén szórjátok ki a feleslegeseket. A kiscsoportos ötletelés hatásosabb szokott lenni, mert ha többen vagytok, a hangadók hamar átveszik az irányítást, a félénkebbek pedig hajlamosak hallgatni.
Ne elégedj meg az első megoldással! Eszedbe jutott egy jó ötlet egy problémára? Ne dőlj rögtön elégedetten hátra! Mindig járd körbe a témát, hogy milyen lehetséges alternatív megoldásai lehetnek. Lehet, hogy az első körös megoldás a jó, de leggyakrabban megéri időt és energiát áldozni arra, hogy továbbgondold a kérdést.
Légy mindig kíváncsi! Tegyél fel minél több kérdést magadban az adott témával kapcsolatban. Ha hajlamos vagy kész tényként kezelni a dolgokat és beletörődni, akkor ezt tudatosítsd magadban, és próbálj rajta változtatni. Ahogy Einstein is mondta: „Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.”
Kezeld helyén mások véleményét! Ha javító szándékú kritikát mondanak az ötletedre, ami logikusnak vagy használhatónak tűnik, vagy úgy érzed, hogy előrébb viszi az ötletedet, akkor azt fogadd el. De ne adj túlságosan a mások véleményére, mert akkor lehúznak, és nem leszel képes saját, önálló gondolatokat teremteni.
Számolj le a negatív gondolatokkal! Ezek ugyanis blokkolják a fantázia szabad szárnyalását. Az okés, ha átgondolod, hogy az ötleted tényleg működik-e, de ha csak azt hajtogatod magadban, hogy á úgyse fog sikerülni, mert a többiek, a kormány, a világ, blablabla, akkor abból tényleg nem lesz semmi. De miattad nem.
Küzdd le az előítéleteidet! Az előítéletek olyan előre gyártott gondolkodási sablonok, amik megakadályoznak abban, hogy új, friss szemmel, befogadó lélekkel figyeld a világot. Nagyon nehéz megfigyelni magunkon, hogy mikor vagyunk előítéletesek. Ezt leginkább azzal lehet megváltoztatni, ha minél többféle emberrel és benyomással találkozol.
Légy játékos! Ha hagyod kibontakozni könnyed, gyermeki énedet, a friss gondolatok is könnyebben jönnek majd. Ne legyél mindig halálosan komoly. Ráadásul játékos attitűddel a többiek felé is egyszerűbben nyithatsz, akik tovább inspirálhatnak.
Ne félj a hibáktól! Igen, ha új utakon jársz, lehet, hogy el fogsz tévedni az elején. De a hiba elkövetésénél sokkal nagyobb baj, ha nem vagy képes elnézni magadnak ezt a kudarcélményt. Igen, hibázni fogsz. És?