Mielőtt beleszaladunk a nagy 0-24 fesztiváldömpingbe a nyárban, néhány budapesti kiállítást, kultúrprogramot ajánlunk. A lista összeállítását köszönjük a kultúr.zoom oldalnak!
Vivian Maier neve ismerős lehet. Néhány hónappal ezelőtt fedezték fel munkáit egy véletlen folytán. A tehetséges, titokzatos amerikai dadus nem csak kordokumentumnak is beillő fotóiról híres, humorban sem szenvedett hiányt: szelfiket készített magáról az 50-60-as években. Személyének, munkáinak felfedezéséről film is készült, melyet a Mai Manóban május 9-10-én, regisztráció esetén (maimano@maimano.hu, ‘Vivian Maier’ tárggyal) megnézhettek – siessetek, már csak pár hely van! A filmre váltott jeggyel a múzeum aktuális kiállításait is megnézhetitek.
Május 18-ig még elcsíphetitek Marc Riboud 1955-1958-ig tartó, távolkeleti utazásairól készült fotóiból összeállított kiállítási anyagot, ugyancsak a Mai Manóban. A kiállítás kitűnő inspirációs forrás lehet a nyári utazós fotóid elkészítéséhez: legyen az portré vagy tájkép. Riboud az 1947-ben alapított Magnum fotóügynökség tagja volt és később 1976-79 között elnöke is. Az alapítók közül Robert Capa, Henri Cartier-Bresson közeli barátja és tanítványa.
Az égbolt másik fele – Válogatás a Ludwig Múzeum gyűjteményéből
Újrealizmus? Lipcsei Iskola? Akkor most hiper- vagy fotórealizmus? Bodyart? Popart? A múzeum körülbelül 500 darabos kortárs gyűjteményéből majd 80 alkotással találkozhatunk Az égbolt másik fele című kiállítás keretében: koncepciója szerint az elmúlt 50 év kortárs művészeti jelenségeit mutatja be teremről teremre haladva az egyes művek értelmezésével és azok új összefüggésekbe helyezésével. Érinti a társadalmi-politikai változásokat, áttekintést ad a múzeum gyűjteményének történetéről is. A kelet-nyugati (Európa, Amerika-Európa) megosztottságot, a hidegháborús szemléletet kívánta meghaladni a német gyártulajdonos és műgyűjtő Peter Ludwig, aki már a hetvenes évektől kezdve figyelmet szentelt nemcsak az amerikai, hanem a vasfüggöny mögötti művészetnek is. A kiállításon többek között Tingeuly egyik metagépével, a popart pápáinak (Warhol, Roy Lichtenstein) egy-egy alkotásával, a hiperrealizmus teremben az ideális szocializmus mosolygó fiataljaival, a tragikus sorsú Pátkai Ervin poliészter plasztikájával, 3 Picasso-művel, Yoko Ono sakkjátékával vagy Arnulf Rainer halotti maszkjaival találkozhatunk. A kiállítótérben art mediátor kollégák segítenek a művek értelmezésében, befogadásában 2014. június 1-ig.
Hantai Simon retrospektív kiállítása, 2014. május 9 – 2014. augusztus 31.
Hantai Simon (1922-2008) a legdrágább magyar kortárs festő életművéből átfogó jellegű, retrospektív kiállítást láthatunk a Ludwig szervezésében, hazánkban először. A budapesti kiállítás jelentőségét és különlegességét tovább emeli, hogy a közel 60 alkotást felvonultató tárlat számos, eddig még nem ismert művet is bemutat. Az m1 Kortárs című műsorának egykori adásában Hantai feleségével beszélget Gíró-Szász Krisztina: óriás, hajtogatott festővásznakról, pliage technikáról, párizsi éveikről, kaleidoszkópszerű mintáiról, Reigl Juditról, barátságról, szerelemről, munkáról, André Bretonról, visszavonulásról és elmúlásról.
Párizs Budapestre költözik! Legalábbis a Szépművészeti Múzeumban kezdetét veszi az a francia rendezvénysorozat, melynek részeként május 17-én francia estet rendeznek, igazán pikáns programokkal: gasztronómiai és zenei hepeningek, parfümőr, petanque és francia filmek várnak hajnalig!
Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901) sokszorosított grafikáiból is megnézhetünk egy pazar kiállítást, a művész születésének 150. évfordulója alkalmából: megidézve a fényes, párizsi kávéházak, füstös mulatók szellemét. Varázslatos plakátok, illusztrációk, borítók, kottacímlapok – ezekkel mind-mind találkozhattok augusztus 24-ig!
I. Építészeti Nemzeti Szalon – 100% kreativitás
A Műcsarnok nagysikerű, kortárs fiatal képző- és fotóművészeti ösztöndíjasokat és projektjeiket bemutató derkó.pécsi.2014 rendezvény után itt a következő, várhatóan szintén népszerű projekt, mely az építészettel foglalkozik. Június elejétől grandiózus matériák, makettek, óriásnyomatok, filmek, tervek és egyéb műalkotások, dokumentációk várnak a kiállítási anyagban – a múzeum napjaink és a közelmúlt izgalmas magyar építészetéből szemez. Kreativitás, merészség a megvalósításban – ezek dicsérete áll a tárlat középpontjában. A kiállítást szeptember 7-ig csíphetitek el!
Fenn a Várban, a Nemzeti Galéria jelenleg Derkovits és Bálint Endre tárlatokkal vár Titeket. Júliustól várható új kiállítás (2014. július 9. – október 5.), mely két művészeti irányzattal ismertet meg közelebbről, Dada és szürrealizmus címmel. A kiállítás többek között Magritte, Duchamp, Man Ray, Miró, Dalí alkotásokon keresztül hozza közelebb a látogatókhoz a cseppet sem egyszerű mondanivalójú alkotásokat; az alkotások befogadásához feltétlen nyitottság szükséges. Kis gyorstalpaló: a dada átértelmezi a hétköznapi tárgy jelentését, megkérdőjelezi a „hagyományost”. A szürrealizmus újraértelmezi a valóságot, kitágítja a valóságfogalmat, ezáltal az alkotófolyamat új lehetőségeit teremti meg. A Nemzeti Galéria közösségi oldalán folyamatosan hírt ingyenes, szabadegyetemi óráikról is, melyek mindig az épp aktuális tárlathoz kapcsolódnak, így segítenek a kiállítási anyag megértésében, feldolgozásában.
Flora szappan? Modiano szivarpapír? Standard rádió fejhallgatóval és hangszóróval? Nor-Coc fürdőruha? Ha ezek a nevek ismerősek, akkor azért. Ha nem, akkor azért érdemes megnézni az Iparművészeti Múzeum igazán szuper plakátválogatását, mely a két világháború közti időszakból emel ki 102 darab csodás alkotást. Július 27-ig nézhetitek meg.
Igazából nem bírjuk ki, és nem állunk meg tíz ajánlónál! A következő helyeket azért szeretjük, mert kisebb, sikeres magángalériákról van szó, havonta, kéthavonta frissülő kortárs finomságokkal. Egy-egy késő estébe nyúló, borozással egybekötött kiállítás-megnyitó tökéletes befejezés tud lenni egy hosszú, melós nap után. Nyitottság, bátorság kell, más semmi. Őket ajánljuk:
A Chimera Project, amely holnap este az ‘On the peripheral Orbit/ A legszélső pályán’ című kiállításának megnyitójával vár titeket.
A Faur Zsófi Galéria, ahol pont tegnap nyílt két új kiállítás.
A Deák Erika Galéria, ahol holnap csíphetitek el egy csoportos kiállítás megnyitóját.
A TOBE Gallery május 13-án készül egy esti programmal – pont kiváló ütemezéssel a késő délutánig dolgozó sorstársak számára.
De mindig izgalmas művészeti meglepetésekkel vár titeket a LATARKA és a Trapéz galéria is.