Nem vagyunk bio-mániásak, sem időmilliomosok, de zöldségek és gyümölcsök terén keressük a frisset, és szeretjük, ha valami közeli termelőtől érkezik. Íme néhány alternatív bevásárlási forma, ahol feltöltheted a vitaminraktáraidat, persze akkor, ha a bevásárlásaidat tudod előre is tervezni.
Szatyor (Budapest). A közösségi kezdeményezések között már volt szó a Szatyor Közösségről, amit néhány lelkes, környezettudatos vásárló indított útjára azzal a céllal, hogy magas minőségű – lehetőleg organikus termesztésből származó – helyi termékeket vásárolhasson, korrekt áron. A rendelés interneten működik a Szatyor honlapján, ahol lehet már összeállított „szatyrot” is rendelni, de saját magadnak is összeválogathatod, ami épp kell. Az átvétel a budapesti átvevőpontokon történik, hét közepén.
A Szatyrosok segítségével alakult meg az érdi Natúr kosár, melynek lényege szintén a közvetlen vásárlási lehetőség a környék termelőitől. Friss, megbízható, organikus (vegyszermentes) gazdálkodásból származó élelmiszereket igyekeznek összegyűjteni, a zöldségek gyümölcsök mellett méz és pékáru is kapható többek között.
Él és virul (update: azóta bezárt) a Kecskeméti Szatyor Egyesület is, ahol alapvetően a rendszer ugyanaz, itt is igyekeznek 50 kilométeres körzetből beszerezni az alapanyagokat, így a termelői körük is más, mint a budapesti Szatyornak.
Neked terem (Budapest). A Neked teremben azt szeretjük, hogy a dobozok idény-hozzávalókból vannak összeállítva és házhoz is szállítják őket, ami azért nagy könnyebbség egy heti több személyes zöldségadag megrendelésekor. Vasárnap éjfélig kell rendelni, a csomag kedden érkezik. Kedvencünk a „Nem főzök doboz”, amiben nem csak zöldségek hanem felvágott és tejtermék van, így akár hívhatjuk lusták dobozának is.
Zöldségkosár (Szeged és Budapest). A vállalkozás Szegedről indult (teljes neve Zöld Waldorf Szociális Szövetkezet Budapesti Zöldségkosár) és hasonló rendszerben működik, mint a fentiek, főleg a Neked terem. Nyilván a termelők mások. Kedd éjfélig kell itt leadni a rendelést és csütörtöktől lehet átvenni a portékákat.
Szimpla Háztáji Piac és Háztáji Bolt (Budapest). Romkocsmában őstermelői piacot tartani már alapból menőség, de a Szimpla Piac forgataga tényleg egyedülálló. A piac 9-14 óráig fogadja a látogatókat, 50 őstermelővel, jótékonysági főzésekkel, gyerekprogramokkal, zenével, kikiáltóval, kóstolókkal és szakmai beszélgetéssel. A kínálatban szerepelnek alapvető élelmiszerek, friss termelői zöldségek és gyümölcsök, gyümölcslevek, sajtok, lekvárok. A hét közben is nyitva tartó Háztáji Bolt alapvetően ezek közül válogatva készít ételeket a betérőknek.
Csörsz utcai szombati Ökopiac (6:00-13:00) (Budapest). A piac a MOM Kulturális Központ kertjében működik és 17 bolttal valamint 60-70 sátorral várják a vásárlókat. Nem csoda, hogy van itt minden: vegyes zöldség és gyümölcs, tej, túró, tejföl, sajtok, méz, füstölt húsáru, lekvárok, ivólevek, csírák, import csomagolt biotermékek, kézműves termékek, könyvek, kiadványok stb. kaphatók.
Margitutcakilenc (Budapest). A Margit utca 9-es száma Budán nem bolt, hanem intézmény: aki ide betér, valami különleges elegyet talál. A Büfé mellett az udvarról kicsi Bolt is nyílik, tele magyar kézműves termékekkel, termelői zöldségekkel, szezonális finomságokkal. Sőt, a kert ilyenkor tavasszal szinte kertészetként is működik: lehet venni virág palántákat vagy épp fűszernövényeket, még nem késő ültetni.
Hunyadi téri termelői piac (Budapest). A Hunyadit azért érdemes kiemelni a termelői piacok közül, mert különösen pénteken és szombaton hihetetlenül jó hangulata van, ehhez persze a belváros zsibongása és a felújított tér (hálistennek megmaradt) hangulata is hozzátesz. A Hunyadira sokszor nem csak bevásárolni, hanem szocializálódni is jár az ember, de közben azért érdemes figyelni, felkapott hely lévén belefutni csalásba (nagybani zöldségek) és durva árakba, már ha az ember nem figyel.
Liliomkert Piac (Káli-medence). A káptalantóti Liliomkert Piac a termelői piac-őrület elindítója és legismertebb képviselője. Igazi lázadó, akit időről-időre el akarnak hallgattatni, mégis máig úgy tűnik, hogy az akarás ebben az esetben erősebb a hivatali gépezeteknél. A Liliomkertet négy éve nyitotta meg saját szántóföldjén az alapító, Harmathy Ildikó, amely azóta fogalom a termelők és a vásárlók körében. Ha nem is mindennap jár itt az ember, nyáron egy vasárnap érdemes ellátogatni és lődörögni egyet az árusok közt.
Segítség volt: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/igy-szervezz-bevasarlo-kozosseget