Ránduljunk a szabadba ki! No de hogyan tervezzük meg a túrát? Jöjjenek a leggyakrabban felmerülő kérdések, amire a rutinos túrázóknak már megvan a maguk válasza.
Profi túrabakancs VAGY egyszerű sportcipő? – Olyan bakancsot húzol a lábadra a legrövidebb menetre is, amit gondos mérlegelést követően választottál ki egy szakboltban? Vagy csak előhalásztál egy használaton kívüli, ezer éves sportcipőt a szekrényből? Az előbbiek nem értik, hogyan vagy képes egy profi módon szellőző, ütődés-visszaverő, vízlepergető lábbeli nélkül nekivágni, az utóbbiak nem értik, miért kell ezt az egész kérdést úgy túlvariálni.
Online térképek VAGY összehajtogathatós térkép? – Az okostelefonos térképek előnye, hogy lehet játszani a zoommal, könnyen válthatsz a térképen egy másik részletre, nem kell bajlódni az összehajtogatással, ráadásul offline is tudod nézni, amikor nincs épp térerő. A hagyományos papíralapú térképnek viszont mégis megvan a maga romantikája. Másrészt a kisebb turistaösvényeket precízebben mutatja, mint mondjuk a gyárilag telepített Google Maps.
Sörözés és cigi VAGY alma és víz? – Azért, mert épp fák között vagy, miért kéne egészségesebben élned, mint amúgy? Ha ezt a nézetet vallod, akkor túra közben is simán rábontasz egy sörre, mert te kikapcsolódni és szórakozni jöttél, meg amúgy is megérdemled. Ha viszont a természetjárás neked az egészség- és környezettudatos életmód része, akkor eldobozolt, otthon készített harapnivalót és kulacsos vizet hozol magaddal. (Apropó, ha már túrán cigizel, a csikket a többi hulladék közé gyűjtsd, ahelyett, hogy eldobnád!)
Gondosan elcsomagolt szendvicsek VAGY út végén kisvendéglőben bekajálás? – Sokan nem akarják a túrázás fáradalmait még az éhség gyötrelmével is megspékelni, ezért már egy pár órás kirándulásra is szendvicsekkel készülnek, amiket menetközben apránként elfogyasztanak. Mások szeretik a kirándulást megkoronázni egy kiadós lakomával egy hangulatos kisvendéglőben, így ők a túra alatt erre trenírozzák a gyomrukat, hogy aztán annál jobban essen a sztrapacska meg a sör.
Lefele VAGY felfele? – Nyilván a legtöbb túrán kell lefele ÉS felfele is menni, ám tervezés közben az útvonalat befolyásolhatják olyan tényezők, hogy ha a tüdőd meg az edzettségi állapotod nincs a legjobb formában, és akkor örülsz, ha inkább lejtőkön haladtok lefele, míg ha a térded vacakol, akkor az emelkedőket preferálod.
Telipakolt hátizsák VAGY nadrágzseb? – Minden eshetőségre felkészülsz otthon, és a fejfájáscsillapítótól a tartalék csokikon át a plusz réteg pulcsiig mindent elpakolsz? Vagy csak annyi cuccot viszel magaddal, ami belefér a nadrágod zsebeibe vagy egy kis övtáskába? Kérdés, hogy mit utálsz jobban: cipekedni vagy a felmerülő kellemetlenségektől tartani menetközben.
Csak napsütéses, száraz, nem túl meleg nyári napokon VAGY rossz időben is? – „Nincs rossz idő, csak nem megfelelő öltözet!” Te is hangoztatod ezt az eszmét? Sokakat nem riaszt vissza a sáros vagy havas lejtő vagy a kitartó esőzés, mások már akkor sem indulnak el, ha három nappal korábban esett, mert ki tudja, az a zápor milyen kiszámíthatatlan következményeket hagyott maga után a túraútvonalon.
Ismert terepek VAGY mindig új utak? – Jobban szerettek a már megszokott környéken andalogni egyet, csak a séta és a friss levegő kedvéért, vagy minél több túraútvonalat térképeznétek fel? Ez persze idő függvénye is, ha csak pár órád van, nyilván nem utazol el a Bakonyig, hanem csak teszel egy nagy kört a Normafánál.
Kullancsriasztó VAGY naptej? – Nem tudjuk, ti hogy vagytok vele, de mi nem tudjuk mindkettőt egyszerre használni, mert a kétféle cucc egy fojtós, sűrű masszává áll össze a bőrfelületünkön (legalábbis így képzeljük). Mivel idén állítólag fokozott a kullancsveszély, ezért erre mindenképp érdemes ügyelni.
Elöl VAGY hátul? – Te vagy az az arc, aki mindig a csapat legelején halad előre, térképpel (vagy okostelefonnal, ugye) a kezében, turistajelzések után vizslatva? Vagy pedig az, aki mindig hátul megy, a többiekkel beszélgetve, rábízva az elöl menőkre a tájékozódás fáradalmait?