Ha a hajlékonyságot csak a lepedőakrobatikában gyakorlod, néha a legjobb pillanatban jön egy ÁÁU vagy JAJJJ. Persze nem csak ezért érdemes hajlékonynak lenni!
Reggelente nyújts le, de óvatos mozdulatokkal. 6-8 óra alvás után a tested merevebb, így könnyebben le is tudsz sérülni. Szigorúbb nézetek szerint ébredés után 3-4 óráig nem is szabadna nagyobb megterhelésnek kitenni a szervezetet, sokaknak viszont kifejezetten jólesik, ha kinyújtóztatják magukból az éjszaka okozta merevséget. És utána egész nap sokkal elevenebbnek, frissebbnek fogod érezni magad!
Válassz olyan mozgásformát – akár a már meglévő izomerősítő vagy kardió edzések mellé -, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a nyújtásra. A legjobb választás erre a pilates vagy a jóga, ez utóbbinál több irányzat közül is választhatsz, aszerint, hogy mennyire dinamikus órát szeretnél. Vagy – bár ez férfiolvasóinkat talán kevésbé motiválja majd – próbáld ki a hastáncot, vagy a felnőtteknek tartott kezdő balettórákat, ezekből is egyre többet találni. Költséghatékony megoldásként a Youtube-on is számtalan oktatóvideó kínálkozik!
Nyújtó gyakorlatoknál mindig csak apró, tudatos mozdulatokkal haladj előre, főleg ha olyan pózról van szó, amihez nem vagy szokva. Ha nyújtott lábbal előrehajolva csak lábszárközépig tudod leengedni a karod, ne akard két nap alatt rögtön letenni a tenyered a földre. Ne kapkodj, és ne is hirtelenkedj az egyes mozdulatok közben, mert rándulás vagy húzódás lesz a vége. A nyújtások egyik titka a türelem, a saját testeddel szemben.
Csak addig nyújts, amíg nem érzed, hogy az izmaid jólesően, feszülő érzéssel „fájnak”. Az elején nehéz lesz belőni, hogy meddig mehetsz el, de ha egyáltalán nem érzed ezt a feszülést, akkor kicsit még tartsd ki a pózt, vagy nyújts rá még jobban. Ám amint jelez a tested, hogy ez túl sok, és hirtelen, nyilalló fájdalmat érzel, akkor óvatosan lazíts a pózon, és hagyd abba.
A nyújtó pózt tartsd ki egyre tovább, ne „rugózz” közben. (Bár sokunknak még így tanították régen!!) Közben figyelj a légzésedre is, ilyenkor sokan hajlamosak visszatartani a lélegzetüket, amitől megint csak feleslegesen befeszülnek az izmok. Ha legalább 1-2 percig ki tudsz tartani egy-egy pózt, az már szuper – természetesen ha mondjuk a hatha jógát űzöd, ott sokkal tovább kell kitartani az ászanákat, de ebbe idővel simán bele lehet jönni.
Edzés előtt mindig melegíts be, mert a merev izmok sérülékenyebbek. Ha kardió vagy izomerősítő sportot végzel, utána soha ne spórold el a nyújtásra szánt időt. Sokan hajlamosak egy kiadós konditermi menet után ellógni a nyújtást, amitől az izmok másnap is merevebbek lesznek, ráadásul ha nem nyújtasz le, meg is rövidülnek a terhelés hatására.
A türelem mellett fontos a rendszeresség. Több év elhanyagolásának köszönhető merev izomzatot nem fogsz tudni pár alkalommal optimálisabb állapotba hozni. Ezért fontos, hogy rendszeresen – akár egy pár perces reggeli torna keretében – lenyújts.
Érdemes arra is figyelni, hogy ha csak nyújtasz, de nem fejleszted az izmaidat, akkor hajlékony leszel ugyan, de az ízületeid sérülékenyebbek lesznek, mert nincs elég izom körülöttük, ami védené őket.
A mindennapi stresszt a hát- és vállizmainkon érezzük, amik befeszülnek, görcsösek lesznek. Ezért ha érzed magadon, hogy fáj a hátad, vagy egyszerűen csak sok stressz ér, akkor fordíts még nagyobb figyelmet a hátad és vállad kilazítására. A legjobb, ha munkában is rendszeresen meg tudod egy kicsit mozgatni a tagjaidat, pár percre felállva a székből.
Nyújtás közben próbálj agyban is lelazítani, vagy ha igazán pro akarsz lenni, akkor kitanulhatsz különböző relaxációs vagy meditációs formákat. Ehhez is érdemes szakértő útmutatását kérni, de sok jógaközpontban már eleve oktatnak meditációt.