Mindig szeretünk körülnézni más tájakon, repjegy volt a jelünk az óvodában, és szeretnénk mindent megkóstolni, megnézni…és persze élni egy kicsit mindenhol. Szerencsére van segítségünk is, most épp kedves olvasónk, Veronika személyében, aki San Franciscóval ismertet össze minket – egyáltalán nem turista szemszögből.
Lényegtelen, hogy milyen diétán vagy, vagy milyen étrendet követsz, San Franciscóban mindenhol szívesen látnak és lesz mit választanod az étlapról. A diéták fénykora tombol a városban: gluténmentes, tejtermékmentes, húsmentes, teljeskiőrlésű, alacsony nátriumtartalmú, nyers, vegán, és ezek tetszőleges kombinációja. Egy egyszerű tejeskávé vásárlásakor is legalább ötféle tej közül választhatsz szinte bármelyik helyen. Szintén nem probléma mindenféle „mentes” élelmiszert vásárolni, szinte a sarki fűszeresnél is árulnak ilyen termékeket, nagyobb boltokban pedig tényleg óriási a választék és árban sincs igazán különbség.
Ahogy az étkezésre, úgy a mozgásra is nagy hangsúlyt fektetnek a helyiek. Jógázni és futni szinte kötelező, ha nem akarsz kilógni. A jóga minden irányzata megtalálható, és mindenki számára elérhető. Több ingyenes, vagy adomány alapú (annyit fizetsz a végén, amennyit gondolsz) jóga óra is van a városban. Jógacuccban, matraccal mászkálni az utcán, vagy bevásárolni teljesen természetes. Csakúgy, mint futóruhában. Akár étterembe is lehet így menni egy közös edzés után, és senki sem fog furán nézni rád.
Ugyancsak senki nem fog megbotránkozni, ha kirívó az öltözködési stílusod. Mezítláb szeretsz járkálni, tele van tetoválva az arcod, vagy csak rikító színű a hajad? Nem gond! Légy bátran önmagad! Bármit viselhetsz az év bármely napján, és biztos lehetsz benne, hogy látni fogsz még furábban öltözött embert az utcán. Természetesen környéktől is függ, hogy mennyi érdekesen öltözött emberrel találkozol, de azért nagy általánosságban is elmondható, hogy a város semmilyen stílust nem vet meg. Szokták mondani, hogy addig nem vagy igazi San Francisco-i, amíg nem láttál meztelen embert sétálni az utcán. Ugyanis igen, ez is előfordul néha…
Mielőtt nyári vakációra érkeznél a városba, tudnod kell, hogy a nyár az nem nyár. Annak ellenére, hogy Kaliforniában vagyunk, itt a nyár nem olyan, mint amit elvárnál – de amint elhagyod a várost, akár északra, akár délre mész, melegen fog sütni a kaliforniai nap. Nagyon hideg, szeles tud lenni az idő, és a köd is leszáll délután 4 körül és másnap reggelig fel sem száll. Van, hogy egész nap ködben van például a híres piros híd, a Golden Gate is, amit a sok sortban és papucsban szétfagyott turista azért próbál mégis megörökíteni – megértjük! Sokkal inkább ajánlott tavasszal vagy ősszel idelátogatni, mert akkor hasonlít inkább az időjárás az általunk ismert nyárra. Természetesen ki lehet fogni egy-egy naposabb és melegebb napot júniustól augusztusig is, de szeptemberben és októberben, vagy áprilisban és májusban erre sokkal nagyobb az esély.
Van egy jó start-up ötleted? San Francisco-ban a helyed! Nagy divat ez mindenhol, de itt nagyon sok lehetőség is van arra, hogy az ötletből jól menő vállalkozás legyen. Nem hiába, hiszen nagyon közel vannak a nagy tech cégek, mind szakmai- és anyagi támogatást is viszonylag könnyen lehet találni, és rengeteg már megvalósult, jól menő start-up van jelen, akiktől sokat lehet tanulni.
A közös reggelizésnek és bruncholásnak nagy kultúrája van. Vannak kifejezetten reggelizős helyek, ahol a tradicionális amerikai palacsintán kívül a buggyantott tojásnak hollandi mártással (Eggs Benedict), és az édes bundáskenyérnek (French toast) van még nagy sikere. De rengeteg étteremnek is van brunch menüje, akár minden nap, de hétvégén biztosan. A híres mimóza koktél (pezsgő vagy prosecco és narancslé) pedig kötelező tartozéka ezeknek a családi vagy baráti összejöveteleknek, amik gyakran csapnak át akár egész napos light-os italozgatásba, együttlevésbe is. Nem kell korán kelni, mert általában délután 2-3-ig szolgálnak fel brunchot, de érdemes türelmesen érkezni, mert várakozásra lehet számítani a jobb helyeken.
És igen, ez is egy sajátosság… Sorban állni már-már divatnak számít, és biztos lehetsz benne, hogy valami nagyon jót adnak azokon a helyeken, ahol sor van. A sorban várakozás lehet 20-30 perc, de nagyon gyakran akár órákba is telhet, vicc nélkül, mire asztalt kapsz egy-egy bizonyos helyen – mert asztalt foglalni általában nem lehet. Híres reggelizős helyen 2 órát is simán várnak az emberek, de legyen szó ramen levesről, vagy egy gombóc fagylaltról, tényleg minden sort képesek végig állni. Nem hiszed? Itt egy blog, amit a témának szenteltek.
A helyi baseball és amerikai foci csapatoknak óriás szurkolótábora van, SF Giants és SF 49ers a helyiek szíve csücskei. Ha meccs van, főleg ha valami fontosabb, az egész város megbénul, a sportbárok megtelnek és a csapat színei mindenkiről visszaköszönnek. Szülők képeseket a gyerekeiket kivenni az iskolából, megáll az élet az irodákban, és órák maradnak el az egyetemen ha a például a Giants felvonul az utcán.
Kutyabarát a város: nagyon sok mindenkinek van kutyusa, akiket mindenhova be lehet vinni. Rengeteg bolt előtt van előre kitéve víz, ezzel is jelezve, hogy szívesen vannak látva a boltban is, valamint az éttermek is fel vannak készülve a szomjas négylábúakra, így általában nem jelent problémát nekik is felszolgálni egy tál vizet.
Végül a fenntarthatóság is elég divatos és sokak által követett életforma. Szelektív hulladékgyűjtés mindenhol, újrahasznosítás, biciklivel közlekedés, saját bevásárló táska/ kávéspohár, vagy termosz a papírpohár helyett, stb. A piacra járás is nagyon népszerű nem csak a hipszter trendeknek köszönhetően, de a helyiek ezzel támogatják a közeli termelőket, friss és organikus élelmiszerekhez jutnak és ezáltal a pénzük is az államban marad. Adakozásra is rengeteg lehetőség nyílik mindenféle szervezet számára, amit ki is használnak és tényleg ad az, akinek van miből.