Összeszedtünk pár tippet, ami jól jöhet, ha új vagy a városi bringázásban, vagy még csak most gondolkozol rajta, hogy elkezdenéd. Íme az újbringások 10 pontja, ami bringás veteránoknak is hasznos lehet néhol! A Cyclechic vendégposztja.
Bringaválasztás. Először is gondold végig, mire szeretnéd használni a biciklit. A legtöbb városban megtett út 3-5 kilométer hosszú, ha te is ennyit mész, akkor egy klasszikus városi biciklire van szükséged. Lehet tipikus holland, elegáns dán vagy retro osztrák, a lényeg, hogy mindennapi ruhában, kényelmes testtartásban tudj vele közlekedni. Persze, ha szereted a tempót, akkor választhatsz országútit és annak mindenféle változatát, de egy biztos: áruházi biciklit ne vegyél, a montenbájkot meg hagyd nyugodtan a terepre.
Kiegészítők. Egy városi biciklinek nincs sok alaptartozéka, de ezek között biztos elem a sárvédő, a csomagtartó, esetleg a kosár. Ha ezek megvannak, bármikor elugorhatsz vele a boltba és kényelmesen elfuvarozhatod a havert egy fél utcával arrébb. Ja igen, a lámpa, a megbízható fékek, a macsakaszemek elöl-hátul és a csengő még alap, de ezt nyilván nem kell mondanunk.
Üzembe helyezés. Ha van biciklid, de sokáig állt, akkor nem árt, ha tudós szemek is ránéznek. Egy tavaszi nagygenerál a kedvenc szervizedben nem kerül többe egy fél tank benzinnél, de sok bosszúságtól megkímél az év további részére.
Gyakorlat. Ha még nincs azért, ha kijöttél belőle, azért. Kezdő bringásoknak azt ajánljuk, hogy előbb hétvégén, majd kis forgalmú utcákon gyakorolják a többi közlekedővel való együttműködést. Pompás tippeket csíphetsz el a Magyar Kerékpárosklub által kiadott, online is olvasgatható Kisokosból!
Lakatolás. Ha bringával mentél valahova, biztos azzal is szeretnél továbbmenni. A boltokban sajnos nagyon sok erősnek tűnő, de semmit sem érő sodronyzárat árulnak. Ezeket pár másodperc elvágni. Mi az „U” alakú lakatokat, vagy az edzett acél láncokat ajánljuk. Érdemes egyszer pár ezer forinttal többet rákölteni, mint új bringát venni, nem? Olyan pedig tudod, hogy nincs, hogy „csak beszaladok a boltba”.
Apropó, kint hagyás. Inkább kösd a bringát forgalmas helyre, mint eldugott kis udvarba, ahol a tolvajnak van ideje zavartalanul bíbelődni vele. Ha tudod, a kereket is kösd le a vázzal együtt, lámpát pedig soha ne hagyj rajta, majdnem biztos, hogy ellopják.
Öltözködés. A városi bringás öltözködést nem kell túlbonyolítani. A bringád már úgyis a stílusodat tükrözi, így a lényeg, hogy válaszd azt a ruhát, ami a legjobban illik az úti célodhoz és a lehető legkényelmesebb. Szerencsére ma már számos stílusos ruhadarab elérhető itthon is, sőt a tervezők is ráálltak a bringás öltözködésre. Inspirációt itt találsz, szuper hátizsákokat pedig itt.
Tévhitek. A legnépszerűbb tévhitek pont arról szólnak, hogy mi mindent nem lehet megcsinálni biciklivel. Pedig itthon is egyre természetesebb, hogy gyerekkel munkába menő apukákat, biciklin randira igyekvő párokat, tárgyalni induló üzletembereket lássunk. A legfőbb tévhit, hogy bringázni veszélyes. A számok viszont nem ezt, hanem épp az ellenkezőjét mutatják: a bringások arányának növekedésével biztonságosabb biciklivel járni. Magyarországon is.
Pimpelés. A bicikli egy stíluselem, a használójának személyiségét tükrözi. Nyugodtan pucolj le róla minden felesleges díszítést, vagy pimpeld fel ahogy csak szeretnéd! Hadd irigykedjenek a kocsikból, miközben elsuhansz mellettük!