Az otthonvásárlás bizony nem egyszerű műfaj, nagyon sok időt és energiát felemészthet, miután a lelkesedés is gyorsan elillan. Az Ingatlannet.hu összegyűjtött 10 tippet, ami hatásosabbá teheti és így megkönnyítheti a keresési folyamatot.
- Gondold át mit szeretnél!
Bármennyire is sürgős, hogy megtaláld az új otthonodat, semmiképp se siesd el. Ha elkapkodod a dolgot, az nem feltétlenül célravezető. Mindenekelőtt jó alaposan fontold meg mire vágysz, mi lenne a legmegfelelőbb a számodra, mi az amihez ragaszkodsz és mi az amiben hajlandó vagy kompromisszumot kötni. Tartsd szem előtt, hogy egy hosszútávú döntést hozol.
2. Alaposan nézz körül a kínálatban!
Fontos, hogy lásd az elvárásaidhoz képest milyen lehetőségek állnak előtted. Az előre átgondolt jellemzőknek megfelelő ingatlanra ma már egész pontosan rákereshetsz. Add meg hol és milyen ingatlantípusban szeretnél élni, hány szobás legyen, vagy akár azt is, hogy milyen ár intervallumban keresel. Ezzel a lépéssel rengeteg időt megspórolhatsz.
3. Ne vessz el a részletekben!
Könnyen lehet, hogy a lehetőségeid tárháza végtelennek tűnik. Ilyenkor összpontosíts a lényegre. A közlekedés és a környezet kiemelten fontos lehet. Például, ha nem szeretnél sokat utazni a munkahelyedre, akkor szűkítsd le a kört az ingázási időnek megfelelően. Vagy, ha a jó infrastruktúrát tartod elengedhetetlennek, akkor ne csábulj el egy rossz adottságokkal megáldott ingatlannak. Hidd el, előfordulhat, hogy amikor használatba veszed az álomotthonod, akkor gyorsan eltűnik a rózsaszín köd és szembesülsz a valósággal. Éppen ezért a számodra legfontosabb tényezőkre koncentrálj, hogy elkerüld a jövőbeli kellemetlenségeket.
4. Számolj! Számolj! Számolj!
Először is legyél tisztában a büdzséddel. A rendelkezésre álló keretösszeged ugyanis nagyban meghatározza azt, hogy milyen ingatlanok közül válogathatsz. Előzetes kalkulációval mérd fel, mit engedhetsz meg magadnak. Vastagabb maradhat a pénztárcád, ha tudsz engedni az igényeidből. Például Budapest V. kerületében egy 30 m² alapterületű lakás meghaladhatja a 30 millió forintot is, melyből a szomszédos VIII. kerületben már egy dupla vagy tripla akkora házat lehetne venni. Ha használt ingatlant vásárolsz, akkor kérd el a tulajtól az előző évre vonatkozó közüzemi számlát, ebből ugyanis következtethetsz majd a jövőbeni kiadásaidra. Azt is számításba kell venned, hogy a vételáron felül lehetnek plusz költségek, például az ügyvéd munkadíja, illeték, hitelfelvételnél a kamatok.
5. Fő a racionalitás!
Bizony hajlamosak vagyunk érzelmi alapú döntéseket hozni a racionális alapúak helyett. Van, amikor jó, ha a szívedre hallgatsz, de az nem az ingatlanvásárlás ideje. Az érzelmek befolyásolását el tudod kerülni azzal, ha listát írsz magadnak az ingatlan előnyeiről és hátrányairól, melyhez a saját preferenciarendszered is hozzáadod. Ezáltal tisztán látni fogod, melyik opciót érdemes választanod. Amit érdemes a listába venned: elhelyezkedés, infrastruktúra, méret, költségek, környék, parkoló, szomszédok.
6. Minél előbb nézd meg közelebbről!
Találtál egy jó ajánlatot? Ne habozz, vedd szemügyre! Nem biztos, hogy a képek a valóságot tükrözik, de az is lehet, hogy a valóság felülmúlja a várakozásaid. Ezt csak úgy tudhatod meg, ha alaposan körbenézel a kiszemelt ingatlanban. A személyes egyeztetés nagyot lendíthet a dolgok menetén.
7. Ne dőlj be a trükköknek!
Nem kizárt, hogy az eladó trükköket vet be annak érdekében, hogy az ingatlan biztosan elkeljen. Van, aki csak néhány lakberendezési tárgyat vásárol az esztétikusabb megjelenítésért és még lakásillatosítót is használ, de van, aki nagy hibákat próbál láthatatlanná tenni, például festéssel vagy bútorok mozgatásával. Nem árt, ha erre annyira odafigyelsz, amennyire csak lehet!
8. Szakértővel nem mindig könnyebb!
Csábító az, ha valaki leveszi a terhet a válladról. Azonban nem elhanyagolható, hogy ki az adott illető. Ha szeretnél szakértőt bevonni, alaposan ellenőrizd le. Többek között jó, ha tud papírt mutatni a szakmai végzettségéről és a referenciáiról, legyen tisztában a folyamat jogi oldalával és persze nyújtson megfelelő tájékoztatást.
9. Az ingatlan befektetés!
Sose lehet tudni, hogy mit hoz a jövő, éppen ezért előre is gondolkozni kell. Azzal, hogy megvásárolsz egy ingatlant, befektetési döntést is hozol. A környező építkezések, fejlesztések, politikai rendeletek mind-mind befolyásolják az ingatlan értékét. Márpedig ha majd egyszer valamilyen oknál fogva eladni készülsz, nem lesz mindegy, hogy mennyit kapsz az otthonodért. Tehát azt tanácsoljuk, vizsgáld meg az ingatlan forgalomképességét.
10. A végét se kapkodd el!
Nagy öröm, amikor az ember megtalálja a tökéletes otthonát. Ilyenkor természetes, ha szeretnéd minél előbb birtokba venni és belakni azt. Azért még mielőtt ezt megtennéd, jobban jársz egy plusz lépés megtételével, ami nem más, mint egy jogász alkalmazása. Nagy segítséget nyújthat az adásvételi szerződés lebonyolításában, így elkerülheted a későbbi bosszúságokat.
Ha ezeket a tippeket betartod, jó esélyed van arra, hogy megtaláld azt, amit keresel! Mi pedig sok sikert kívánunk hozzá!