Legyen szó, akár a kertben és a balkonon nevelt dísznövények, akár a lakásban tartott szobanövények gondozásáról, az öntözés az egyik legfontosabb ápolási feladat, amely időnként kifog a kezdő, és néha még a rutinosabb hobbikertészeken is.
Nem mindig könnyű ugyanis eldönteni, hogy a növény éppen szomjas-e, vagy már túlzásba estünk az öntözéssel és ezért kókadozik. Ráadásul az sem könnyíti meg a dolgot, hogy az egyes növények vízigénye is eltérő.
Az alábbiakban 10 hasznos tudnivalót gyűjtöttem össze, amely segíthet a szobanövények és a dísznövények helyes öntözésében.
- Ha azt látod, hogy a növény földje kezd elválni a cserép falától, a cserepet megemelve túl könnyűnek érzed, a növényed pedig lankadt, akkor elérkezett az öntözés ideje.
- A növények öntözésére többféle módszer is létezik, leggyakrabban felülről öntözzük őket, így a víz és a tápoldatban lévő anyagok egyenletesen oszlanak el. Azokat a növényeket, melyeknek a szára, gumója, vagy levele érzékeny a nedvességre, alulról kell öntözni. A harmadik öntözési mód az alámerítést, ez az ámpolna növények, epifitonok és kiszáradt növények esetében alkalmazzuk.
- Az öntözéshez a kéz meleg, lágy víz a legmegfelelőbb, ez 0-8 keménységi fokú vizet jelent.
- A kemény csapvizet mindenképp lágyítani kell az öntözés előtt, mivel Magyarországon nagyon gyakori, hogy kemény a csapvíz, érdemes erre egy kis időt szánni öntözés előtt.
- Ha egy éjszakára állni hagyod a csapvizet, azzal megoldod az előző problémát, mivel a keménységet okozó mész leülepszik, és a klór is elpárolog az állni hagyott vízből.
- Azokat a növényeket, melyeket száraz, meleg levegőjű helyiségben, illetve világos, napos helyen tartunk, gyakrabban kell öntözni, természetesen kivételt képeznek a kimondottan szárazságtűrő növények. A nagylevelű, dús levélzetű szobanövények szintén vízigényesebbnek mondhatók.
- A hűvösebb, párásabb levegőjű helyiségben, sötétebb helyen tartott növényeket, valamint a szárazságtűrő növényeket ritkábban kell öntözni.
- A növények a növekedési időszakukban vízigényesebbek, ilyenkor figyelni kell az öntözés során, hogy átnedvesítsd a földet, nem elég, ha csak a föl felszíne lesz nedves, mivel így a gyökerek kevés nedvességhez jutnak. Természetesen nem az a cél, hogy a növényed álljon a vízben, mivel az könnyen a gyökerek rohadásához és ezáltal kedvenc szobanövényed elpusztulásához is vezethet.
- Ősszel és télen a szobanövények kevesebb vizet igényelnek, ilyenkor csökkentsd az öntözővíz mennyiségét.
- A virágtartóban és a virágtartó alátétben összegyűlt vizet mindig öntsd ki, ne álljon a növény a vízben.
Ha szeretnél többet megtudni a legnépszerűbb dísznövények gondozásáról és szaporításáról, látogass el a disznovenyek.hu weboldalra!