Ma Magyarországon a cukorbetegség sajnos népbetegségnek számít. Különböző súlyossággal, de egyre több embert érint. Mindennek hátterében a genetikai hajlamon kívül a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás és a megnövekedett stressz is állhat. Minden olyan betegség, ami az addigi életvitel megváltoztatására késztet, először nehezen elfogadható. A diagnosztizálás után úgy érezheti a beteg, hogy összeomlik körülötte a jól megszokott életmódja. Az alábbiakban összeszedtünk 10 olyan dolgot, amire figyelnie kell egy cukorbetegnek. Szerencsére ma már gyógyszerekkel, kiegészítő terápiákkal, a táplálkozás és a mozgás fókuszba állításával teljesen jól kordában tartható a 2-es típusú cukorbetegség. (A cukorbetegségnek különböző típusai vannak, itt most a 2-es típusúval kapcsolatban szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat.)
1. Fontos a megfelelő vércukorszint
Az első alap dolog, amire egy cukorbetegnek figyelnie kell, hogy a vércukorszintje megfelelő legyen. A diabetológus szakember segítségével beállítható az ideális gyógyszermennyiség, valamint kialakítható a hozzá illő étrend is, ami ebben az esetben cukormentes diétát is jelent. Fontos, hogy mindenképp szakorvossal kell konzultálni a gyógyszerekről és egyéb kiegészítő terápiákról is. Ehhez pedig utána szigorúan tartania kell magát a betegnek.
2. A krumplin és fehér kenyéren kívül más köretek is léteznek
Egy cukorbeteg számára természetesen végképp nem mindegy, hogy mikor és mit eszik. A köretektől kezdve a pékárukon át a diabetikus édességekig sok mindent kell újragondolni. A Magyarországon elterjedt krumpli helyett a kuszkusz, bulgur, köles, barna rizs lehet a jó választás. Pékárukból igyekezni kell a teljes kiőrlésűt vagy a rozslisztből készültet választani, édes változataik esetében pedig a cukor nélkülieket.
3. A felvágottakból sem mindegy, melyiket választjuk
Még ha el is tekintünk attól a szomorú ténytől, hogy rengeteg előrecsomagolt felvágottban van cukor, még akkor is jól meg kell nézni, hogy egy cukorbeteg melyiket fogyaszthatja. Lehetőleg zsírszegény és inkább baromfisonka kerüljön az asztalra. A kolbászokhoz csak ritkán nyúljunk.
4. A köretek mellett a húsokat és azok elkészítési módját is meg kell válogatni!
Mi magyarok sok mindent szeretünk kirántani: sajtot, csirkemellet, csirkecombot, csirkeszárnyat, párizsit, zöldségeket, gombát és még lehetne sorolni. A rántott falatok bár finomak, egyrészt fehér lisztet tartalmaznak, másrészt bő olajban sülnek. Egyik sem kedvez a cukorbetegség kezelésének. A húsok közül érdemes a soványakat választani (szűzpecsenye, vadhúsok, baromfi). A sütés során használható kókuszolaj vagy napraforgóolaj, de mindkettő mértékkel. A natúr sült húsok a legideálisabbak, minél kevesebb zsír használata mellett.
5. Inkább naponta többször kell enni, de kevesebbet
Az egész nap alig ettem valamit, de nem baj, majd jól bevacsorázok elve nem működik a cukorbetegek esetében, sőt az egészséges szervezet számára sem jó. Akkor is igaz és helyes a többször keveset, ha nem is áll fenn a cukorbetegség. Az az ideális, ha 2,5-3 óránként eszünk, naponta 5-6 alkalommal. Ez három főétkezést jelent (reggeli, ebéd, vacsora), valamint 2 kisebb étkezést (tízórai, uzsonna). Cukormentes diétával élőknek az étkezések közötti nassolás szigorúan tilos, ettől sajnos mindenképp tartózkodni kell.
6. Nagyon fontos a rendszeres testmozgás
Az izmok, ízületek, állóképesség karbantartása mellett a cukorbetegség kezelésében is meghatározó szerep jut a testmozgásnak. Mozgás közben glükózt használnak fel az izmok, valamint a sejtek inzulinérzékenysége is javul. A mozgásformát, gyakoriságot mindenképp egyeztetni kell szakemberrel is, főleg akkor, ha eddig nem igazán mozogtunk. Nem szabad hirtelen megterhelni a szervezetet.
7. Bizonyos időközönként mérni kell a vércukorszintet otthon is
Ebben is segítségünkre lesz a kezelőorvos, aki meghatározza, hogy otthoni vércukorszintmérővel milyen időközönként, étkezés előtt vagy után érdemes mérést végezni. Az adatokat vezethetjük egy füzetben is, de ma már különböző applikációk is a rendelkezésünkre állnak. Ezek már táblázatokba rendezve, esetleg grafikonon is tudják rendszerezni a mért adatokat, ezáltal az orvosnak még informatívabb képe lesz a vércukorszint változásáról.
8. Nem kell lemondani teljesen az édességekről
Szerencsére ma már nemcsak a boltokban, hanem a cukrászdákban is egyre több diabetikus édességet és süteményt lehet kapni, így nem kell aggódnunk, ha a baráti társasággal beülnénk egy kis sütizésre.
9. Személyre szabott étrenddel és a megfelelő gyógyszerekkel karbantartható
Először ijesztő lehet, ha bebizonyosodik a cukorbetegség, de nincs ok a pánikra. Az a legjobb, ha még azelőtt sikerül kideríteni, hogy komolyabb szövődményeket okozna. Az előbbi pontok betartásával teljes élet élhető, ráadásul a szervezet is hálás lesz a lemondásokért.
10. Nem vagy egyedül!
Akár a Facebookon, de akár azon kívül is lehet találni sorstársakat, akikkel jólesik néha átbeszélni, kinek melyik termék vált be, hogyan birkózik meg a mindennapokban a cukormentességgel. Fontos beszélni az életmódváltás kapcsán felmerülő nehézségekről, a tapasztalatcsere ebben mindig segíthet.