Nem kell feltétlenül tanfolyamokra költened ahhoz, hogy nyelvet tanulj, bár tény, hogy egy jó tanár tudja megadni a legjobb alapokat. Ha elég elszánt vagy, az alábbi módszerekkel is használható nyelvtudást szedhetsz magadra.
Számos ingyenes oktatóanyagot találhatsz a neten, nagyon népszerű például a BBC oldala, ahol sok megtanulandó nyelv közül válogathatsz. Mondjuk itt az alapnyelv az angol, tehát akkor érdemes ehhez fordulnod, ha más nyelvet szeretnél megtanulni.
Egész sok nyelvoktató Youtube-csatornát is találni, ahol szakavatott tanárok vagy lelkes civilek vezetnek be az adott nyelv rejtelmeibe. Ha beütöd például, hogy „learn spanish”, rögtön több tucat videó ömlik eléd, amikben a spanyol nyelvet okítják. Persze nem lehet kizárólag ezekből megtanulni egy teljes nyelvet, de szórakoztatóbb így megtanulni az alapszavakat, mint fénymásolt feladatlapok fölött görnyedezve magolni őket.
Nézz eredeti nyelven és lehetőleg eredeti nyelvű felirattal (haladóbbak felirat nélkül) filmeket, sorozatokat. Az elején küzdelmes lesz, és persze egy csomó mindent talán nem is értesz majd, de hidd el, ez látványosan javulni fog. Válassz olyan műsort, amit már láttál (akár többször) magyarul. Például szuper kifogás angolgyakorlásra újranézni a Jóbarátokat eredeti nyelven!
Eleve érdemes minél többet hallgatni élőbeszédet az adott nyelven, még ha nem is figyelsz, mert a ritmusa, a tagolása is jobban rögzül. Ebben kiváló segítségedre lehetnek az online rádiócsatornák, akár csak olyan szinten is, hogy bekapcsolod háttérzajnak mondjuk takarításhoz.
Egyre több idegen nyelvű beszélgető klubot találni (bár főleg Budapesten), ahol kötetlenül elbeszélgethettek bármiről, ami eszetekbe jut. Vannak olyanok, amik pár száz forintos belépőt szednek, mások teljesen ingyenesek. Itt azt a gátlásodat tudod letornázni, hogy nem mersz megszólalni, amíg nem hibátlan a nyelvtanod. Bár a legtöbb nyelvklub angolul folyik, találni pár helyet, ahol sok nyelv közül válogathatsz. Érdemes a klubok hirdetéseit vadászni a könyvtárak hirdetőfalán is.
Ha már könyvtár: a könyvtárak nyelvi részlegén ugyanis számtalan típusú és szintű nyelvtankönyvet, idegen nyelvű kiadványt és hangoskönyvet találsz. Van, ami csak helyben használható, de valamit ki is tudsz kölcsönözni.
Próbálj egy-egy rövidebb szöveget fordítani szótárral vagy google translate-tel. Válassz valami zaftos, rövid bulvárhírt vagy egy érdekesnek ígérkező cikket, ne rögtön egy XIX. századi klasszikus regénnyel kezdd.
Ha már van egy kis nyelvi alapod, de nem tudsz külföldre menni nyelvgyakorláshoz, fogadd be a külföldet az otthonodba: adj szállást couchsurfereknek, szervezz velük közös programokat, és ők hálásan beszélgetnek veled. Ez igazi win-win szituáció: ők jobban megismerik Magyarországot, te pedig gyakorolhatod a nyelvet (és ráadásul érdekes új embereket is megismerhetsz).
Ha van okostelefonod, nézz körül az app store-ban, mert ott is számos ingyenes nyelvtanító applikáció vár arra, hogy letöltsd. Ezekkel az appokkal játékos formában, gyakran a vizuális memóriára támaszkodva tanulhatsz. Sőt némelyikkel még a kiejtésedet is fejlesztheted!
Gyakorold az íráskészséget különböző fórumokon. Például ha érdekelnek a kutyák, könnyen találsz olyan fórumokat, ahol a kutyatartásról cserélhetsz eszmét a legkülönfélébb nemzetiségű emberekkel, és az esetleges nyelvi hiányosságodat pótolni fogja a téma iránti elkötelezettséged.