Mindennapi matekozós küzdelmeink legnagyobb kihívása, hogy hogyan jöjjünk ki a legjobban a fizuból. Jöjjön pár tipp, amikkel úgy tudsz spórolni, hogy nem is érzed lemondásnak!
Kaján rengeteget lehet spórolni, ezt tudjuk. De nem mindegy, hogy kizárólag smackleveseken tengődsz, vagy pedig kevés pénzből próbálod kihozni a legtöbbet, kreatív, de nem túl anyagigényes receptekkel. Ha otthon főzöl magadra, sok idényzöldséget és -gyümölcsöt felhasználva, és azt viszed be ebédnek, súlyos tételeket tudsz megspórolni. Főzz több adagot egyszerre, és használd ki a mélyhűtőt is: így a későbbiekben már csak elő kell kapni a félkész vagy kész kaját. Használd fel a maradékot is, és alkoss belőle egy teljesen új fogást.
Csekkold, hogy milyen feltételekkel veszel igénybe, és mennyire használsz ki bizonyos szolgáltatásokat: például a bankszámládat a legjobb konstrukciót kínáló banknál vezeted-e, vagy hogy tényleg igényt tartasz-e a nagyobb TV csatorna csomagra. Amit felesleges pénzkidobásnak ítélsz, azt zárd rövidre mielőbb.
Hajlamos vagy felhalmozni a tárgyakat? Hagyd abba a gyűjtögetést, és kezdd el eladogatni a dolgokat, amikre nincs szükséged. Tarts garázsvásárt, vagy add el őket a neten – így a helyet sem foglalják, neked pedig több pénz hízlalja a pénztárcádat.
Próbálj meg otthon előállítani dolgokat, ahelyett, hogy megvennéd őket. Például süsd meg te magad a kenyeret, készíts szappant – de ha van gyereked, akár a drága és hamar megunt játékok helyett is készíthettek közösen kreatív játékokat. Vagy pedig egyszerűen együtt tölthetitek az időt – hiszen ő úgyis azért a leghálásabb!
Írj egy listát, mielőtt vásárolni mennél, és ragaszkodj hozzá, hogy csak azt veszed meg, ami rajta van. Mondj búcsút az impulzusvásárlásoknak – ha nagyon megvennél valamit, aludj rá párat. Ha utána is ugyanolyan lelkes vagy, akkor már lehetsz megengedőbb.
Vesd bele magad az akciók és kuponok csodálatos világába. Figyeld, hogy melyik üzletlánc ad ki éppen akciós kuponfüzetet (persze ez még nem ad felhatalmazást a szükségtelen dolgok impulzusvásárlására). Válts ki pontgyűjtő kártyákat, amit sok üzlet kínál, és gyűjtsd rájuk a vásárlások után járó pontokat, mert ezeket aztán le is tudod vásárolni, és sokszor még extra kedvezményeket is kínálnak a kártyatulajoknak. Hasonlítsd össze a környékbeli boltok árait, és csapj le a kínálkozó akciókra.
Tanulj meg barkácsolni és minimális szinten varrni. Ha magadnak meg tudod javítani a dolgokat a ház körül, sokat spórolsz azon, hogy nem kell kidobnod, vagy szakember segítségét kérned. Érdemes menetközben is csekkolni a lakásod, autód állapotát, mert egyszerűbb – és olcsóbb – már idejekorán elejét venni a nagyobb kiadással járó bajnak. Ha nem vagy épp mestere az adott feladatnak, most már a neten – akár Youtube oktató videók formájában – rengeteg segítséget találsz hozzá.
Jöjjenek a hosszú távú befektetések: energiatakarékos izzók, háztartási gépek és társaik. Ezek egyszerre nagy kiadást jelentenek, de hosszú távon sokat tudsz spórolni velük. Ha az ember (a lakás típusától és az anyagi szitutól függően) neki tud rugaszkodni a cirkófűtés kialakításának, az is csodásan megéri, mert – többek között – be tudod programozni, hogy mikor kezdjen el fűteni. Így például napközben nem fűti haszontalanul a lakást, mégis kellemes időjárás fogad, mire hazaérsz. Apropó, szabályozható fűtés: azzal is rengeteget spórolsz, ha nem 24 fokra fűtöd fel a pecót, hanem inkább magadra kapsz még egy pulcsit.
A különböző szülinapok és a karácsonyi ünnepek mind-mind kiadásokkal járnak. Készítsd el inkább magad az ajándékokat, vagy épp ajándékozz időt és munkát, például vigyázz a baráti pár gyerekére, amíg ők elmehetnek végre kettesben moziba.
Ahelyett, hogy azon keseregnél, hogy miért nem tudsz nagy lábon élni, fókuszálj inkább az olyan szabadidős tevékenységekre, amik nem kerülnek pénzbe. Csekkold az ingyenes programokat, szervezz kirándulást, önkénteskedj, kölcsönözz ki könyveket a közeli könyvtárból, menj el futni, vagy épp látogasd végig a barátaidat – hogy csak a legkézenfekvőbb ötleteket említsük.