Ha minden ötlet és találmány megvalósulna a gyakorlatban amiket a környezettudatosságra buzdító kampányokban és magazinokban látunk, bizony a föld már régen nem így nézne ki mint most. Nem lenne mondjuk ennyi szemét. Meg tisztábbak lennének a vizek. Meg a levegő. Hogy kicsit mi is hozzájáruljunk a környezettudatossághoz (a szelektív hulladékgyűjtés mellett) összegyűjtöttünk a Zöld magazin segítségével 10 meglepő módon újrahasznosítható tárgyat, amikből nagyszerű dolgok születhetnek, ha akarjuk!
Tengeri hulladékból napszemüveg
Több tonnányi hulladék gyűlik össze a tengerekben és óceánokban évente, aminek szerencsétlen vízlakók isszák meg a levét. A Buero nevű cég viszont meglátta a potenciált a vízi-szemétben és újrahasznosítja a kimert hulladékot és a halászok által már nem használt hálókat, amikből gördeszkát és napszemüvegeket készítenek. Sajnos az „óceáni kollekció” csak Chile-ben kapható…
Halászhálóból cipő
Ha újrahasznosítás, akkor ne menjünk messzire a tengerpartoktól. Egyik kedvenc cipőmárkánk, az Adidas is felismerte, hogy a tengerfenékre lesüllyedt halászhálókból ultrakényelmes, ökotudatos és nagyon trendi futócipőket lehet készíteni. Mi elfogadnánk!
Kapszulás kávéból áram és hólapát
Csészéből a villanykörtébe! Praktikus találmány az alumínium kapszulás kávé, mert finom és gyorsan elkészül, viszont hátránya, hogy ipari mennyiségű hulladék keletkezik az elhasznált kapszulákból. Szerencsére vissza lehet váltani őket ajándék kávéért és a maradék zaccból (A Marks and Spencer cipőt) itthon villamos energiát állítanak elő, a feldolgozott alumínium kapszulákból pedig hólapát készül!
Kiselejtezett buszokból hajléktalanszállók
Képzeljük el, hogy az elhagyatottan álló hatalmas garázsokban rothadó régi BKV buszokból mobil hajléktalan szállókat csinálhatnánk… Hawaii-n 70 leharcolt buszt hasznosítanának újra hajléktalanszállónak adományokból összegyűjtött berendezéssel. Minden buszban lenne zuhanyzó, étkező és alvóhely. Abszolút kivitelezhető, de vajon nálunk mennyi esély van egy ilyen szimpatikus kezdeményezésre?
Gumiabroncsból szúnyogcsapda
A szúnyogok által terjesztett mindenféle vírusok ellen (meg úgy alapból a szúnyogok ellen) kiváló megoldást jelenthetnek az újrahasznosított gumiabroncsból készült szúnyogcsapdák. Valamiért a szúnyogok betegesen vonzódnak a régi használaton kívüli autógumik iránt, mi pedig betegesen irtózunk a szúnyogoktól. Ezt kihasználva egy kanadai kutatócsoport vízzel teli gumiabroncsokból tákoltak szúnyogcsapdákat, amik hétszer hatékonyabbnak bizonyultak a hagyományosnál. Gumiabroncsokat a Balaton köré! Most!
PET palackból ház
Ha újrahasznosítás, akkor PET palack. Határt pedig csak a csillagos ég és a kreativitásunk szabhat arra vonatkozóan, hogy mit készítünk belőle! Mondjuk pl. házat. A fejlődő országokban a hulladék kezelése fokozódó problémát jelent, a PET palackból épített házakkal azonban könnyen orvosolni lehet a helyzetet. A szemét is eltűnik és fedél is lesz a fejük alatt. Mivel a PET palacknak kell 100 év a lebomláshoz, attól sem kell félni, hogy a ház hamar összeomlik. Guatemalában és Nigériában már 2010 óta építenek „palack-csirkeháló-cement” házakat, amik ráadásul jóval olcsóbbak is.
PET palackból locsoló, kaspó, madáretető
Csak hogy 1-2 otthoni praktikát is megemlítsünk. PET palackból tákolhatunk a házak mellett locsolófejet (súlyos pénzeket spórolva), vagy vágjunk ki egy darabot a közepéből és ültessünk bele virágot. De madáretetőnek és lámpa dekorációnak is kiváló.
Ablakból műanyag, műanyagból ablak
Nem árt, ha tudjuk, hogy a régi ablakokat is újra lehet hasznosítani, akár 7-szer is! Eggyel kevesebb gond nekünk, eggyel kevesebb teher a földnek. A régi PVC ablakokat először műanyag granulátummá dolgozzák, ebből aztán új ablakprofilok készülnek, amiknek az élettartalma legalább 50 év. Az Inoutic a Rewindo kezdeményezés alapító tagjaként a műanyag profilok újrahasznosításával szorgalmazza a fenntartható és felelős PVC-gazdálkodást, hogy az építőiparban nagyobb legyen az újrahasznosított anyagok aránya és kevesebb legyen a gyártás során kibocsátott szennyeződés. Ez mind-mind fontos, hogy a gyerekeink gyerekeinek is jó legyen egyszer majd itt élni.
Fűből mobiltelefon
Meredeken hangzik, de lehetséges. A Tech magazin információi szerint O2 Recycle és Sean Miles designer közös munkájaként az Egyesült Királyságban bemutatták az első fűből és újrahasznosított telefon alkatrészekből készült ökomobilt, ami a Twickenham rögbistadion frissen nyírt füvéből készült. A nyomógombok fahulladékból, a telefon pedig újrahasznosított gyantából, fűből és régi mobil alkatrészekből van. Nem elég, hogy öko, de iszonyat jól is néz ki!
Lidl-ös zacskóból ruha
Nem merjük már kinyitni a szekrényt, mert rögtön ránk ömlik legalább 6 tonna felhalmozott bevásárlózacskó. Na jó, annyi azért nem. De mi lenne, ha a jövő divatja a Lidl-ös, Aldis szatyrokra építene? A környezet is és mi is jól járnánk vele, az biztos! A kifutók világában nem újdonság újrahasznosított alapanyagokból ruhakölteményeket kreálni, valaki most már igazán elterjeszthetné ezt a divatot a vörös szőnyegen…
Köszönjük az Életmód hírek zöld rovatának segítségét!