A mai világban gyakori jelenség, hogy az ember a lakásban tölti az ideje nagy részét. Éppen ezért a klíma beszerelés egyre fontosabb szempontnak tűnik, ami megkönnyítheti a munkánkat és az otthoni tartózkodásunkat.
Vásárlás előtt azonban át kell gondolni, hogy milyen berendezést választunk, mivel ez a hosszú távú befektetés csak évek múlva térül meg, és a nyári meleg mellett a téli hidegben is kihasználhatjuk.
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk 10 kérdést az ABGreen Kft. segítségével, amit mindig át kell gondolni a vásárlás előtt. Nézzük!
1. A vásárlás ideje:
Sok felhasználónak a főszezonban jut eszébe, hogy melege van, aztán nagyon meglepődik, hogy másfél-két hónapot kell várnia a beszerelésig. Tehát az első szabály, hogy ne a főszezonban hívjuk a szakembert!
Ha főszezonon kívül gondolkodunk, akkor szinte bármikor megragadhatjuk a telefont, ilyenkor nem kell kapkodni a munkával, tehát lényegesebben szabadon mozgunk. Plusz előny, hogy szerelők sem idegesek, és könnyebben találunk kedvező árakat.
2. A legjobb klíma:
Nehéz lenne minden márkát felsorolni, ezért inkább gondolkodjunk kategóriában. A prémium minőség szereplői a Daikin, Fujista, Panasonic és LG, bár ezek valamivel drágábbak is.
A középkategóriában Fisher és Gree mákrák ajánlottak. Ezek bár nem annyira ismertek, de ugyanúgy megállják a helyüket a klímák világában.
Ha kevesebb pénz áll a rendelkezésünkre, akkor ott van a HD és a Midea, amik egyáltalán nem márkás termékek, de ugyanúgy elvégzik a dolgukat.
3. Típusok:
A mozgatható, mobil klímán kívül több típus létezik. Az egyik kedvenc a Split klíma, ami kültéri és beltéri egységből áll, utóbbi a mennyezet alá is beszerelhető, azonban a telepítés mindig szakértelmet igényel. Előnye, hogy energia hatékony.
A multi Split klíma nagyjából ugyanazt tudja, azonban több beltéri egység csatlakoztatható hozzá. Az előnye, hogy az épületen kívül csak egy kültéri egység található, így nem kell minden ablak alá külön feltenni egyet. Hátránya, hogy drágább.
4. Dizájn:
Ez a szempont elsőre nem tűnik fontosnak, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a lakás stílusa. Szerencsére rengeteg forma, méret és szín közül lehet választani. A teljesítmény mellett mindig figyeljünk arra, hogy milyen szobába kerül, hiszen utána évekig fogjuk majd nézegetni.
5. Költségek:
Több költség is felmerül, a legnagyobb a berendezés ára. Ez márkától függ, de nagyjából kétszázezer forintnál kezdődik, bár nem mindegy, hogy alsó- vagy felső kategóriás készüléket választunk-e.
A készülék ára mellett számolni kell a szerelés díjával is, ami általában ötvenezer forintot szokott jelenti. Ehhez jönnek hozzá a telepítési anyagok, amit érdemes mindig szakemberre bízni.
6. Klíma mérete:
Fontos tudni, hogy a klíma általában egy szobát tud hűteni és fűteni, így a mérete valójában a szoba méretétől függ. A szakértők szerint 25 négyzetméterig elég a 2,5 kW-os teljesítmény, efelett azonban legalább 3,5 kW-is berendezésre lesz szükség.
Ne vegyünk a szükségesnél nagyobbat, ahogy a kisebb sem fogja lehűteni a nagyszobát.
7. A beszerelés:
A szerelésekről általában a kupi és a kosz jut eszünkbe. Szerencsére a klíma beszerelése nagyjából 4-5 órát vesz igénybe, ami pár fal átfúrását és 5 méter cső elhelyezését jelenti.
Ha a csövezést a falba kell vésni, akkor számoljunk 1-2 óra pluszt hozzá. Ha a szakember professzionális szerszámokkal érkezik, akkor a szerelés minimális takarítással jár.
8. Ide tegyük:
Először a kültéri egység elhelyezéséről kell dönteni, ami a cseppvíz elvezetését oldja meg.
A beltéri egységet sokan akarják a folyosóra helyezni, mivel azt hiszik, hogy így a szobákat is hűteni tudják, ez azonban a legrosszabb ötlet. Ehelyett válasszuk ki, hogy melyik helyiségben tartózkodunk többet, és oda menjen a légkondi.
Ha a nappali mellett a hálószobákba is szeretnénk, akkor több beltéri egységre lesz szükség.
9. Fűtés vagy hűtés:
A mai inverteres klímák jó hatásfokot érnek el a téli hónapok során is. Nyugodtan bekapcsolhatjuk lefekvés előtt vagy a tévénézéshez, a hidegebb napokat könnyebben átvészeljük majd. Ez a fűtés ráadásul egyszerre gazdaságos és gyors, nem kell fát hasogatni hozzá, hanem a légfűtés pár perc alatt elvégzi a dolgát. A téli hónapok során csak arra kell figyelni, hogy a kültéri egység ne fagyjon meg. Jó tipp például a cseppvíztálca fűtése.
Érdemes megemlíteni, hogy ma vannak olyan klímaberendezések, amivel az egész éves fűtést meg lehet oldani, azonban ilyenkor több készülékre van szükség és a befektetés ára is magasabb.
10. Évente kétszer érdemes karbantartani:
Sokan úgy tartják, hogy a klíma vásárlás után kényelmesen hátra dőlhetnek. Ha azonban sokáig akarjuk élvezni a kellemes benti levegőt, akkor érdemes rászánni a karbantartásra. A klímatisztítást mi is el tudjuk végezni, de ha nem vagyunk biztosak benne, akkor inkább hívjunk szakembert.
A karbantartást mindig a főszezonok előtt kell megejteni, a nyári meleg és a téli hideg előtt.
A szűrők kitisztítása mellett a szakember az elektronikát is ellenőrzi, nem beszélve a kültéri és a beltéri egység állapotáról és működéséről. A klímavásárlás után a karbantartás költsége igen alacsony, kár lenne ezen elbukni a befektetést.