Budapest tele van izgalmas látnivalókkal, például olyan emlékművekkel, amik nem állami megrendelésre, hivatalos úton születtek, hanem azért, mert páran fontosnak tartottak valamit az utókor, a járókelők számára. Így születtek például legutóbb a Nem mi voltunk! csoport bronztáblákra emlékeztető mementói, melyeket múlt héten avattak fel a hetedik kerület emlékezetes helyszínein. Sétára fel!
Tót Endre „Örülök, hogy itt álltam”. (Paulay Ede utca 60.) Az Örülök, hogy itt álltam” Tót Endre első „járda-tábla” megoldású darabja, amelyet 1996-ban tervezett az – akkor még kialakításra váró – Artpool P60kiállítóterem bejárata elé. Az aszfaltba süllyesztett, bronzból készült felirat első ránézésre a múltat idéző emléktáblának tűnik, amely azt a helyet jelöli, ahol egy emlékezetes dolog történt. Ezzel szemben a járókelőket a szöveg stílusa a turistákra emlékeztetheti, ahogy megörökítik nevüket az őket túlélő műemlékeken.
Steve Jobs graffiti. A Filatorigát és Árpád híd közötti szakaszon egy hosszú falfelületre került fel a Steve Jobs graffiti egy rajongó jóvoltából, halála után pár nappal. Sajnos azóta átfújták, így fizikailag már a fal graffiti rétegeit gazdagítja, a képe azonban megvan.
Brückner János: A jövő mártírjai. A jövő mártírjai-ban, a Terror Háza Múzeum külső falain található emlékképek mintájára, Brückner János kortárs magyar művészek és kurátorok portréit készítette el. A Terror Házánal található képekkel ellentétben ezek az Instagram fotók a jelen emlékművei, melyek felhívják a figyelmet a kortárs magyar művészek és munkájuk helyzetére a jelenlegi politikai-társadalmi helyzet fényében. A Fiatal Képzőművészek Stúdiójának fala után ez a 9 kép most végleges helyére került: mindegyik oda, ahová az illető művész vagy kurátor kérte, szerte a városban. Érdemes a Nemdebár mellett vagy épp a Szabadság hídon is nyitott szemmel járni.
Szentjóby Tamás: Allen Ginsberg-emléktábla (Vian Café, Liszt Ferenc tér 9.)
(…)
elhataroztam azt is, hogy realizalom egy regi tervem.
A Liszt Ferenc teren valamikor mukodott egy Patyolat.
I993-ban bekisertem ide Ginsberget, aki
itt mosatta az alsonadragjat.
Azota tervezem egy emlektabla elhelyezeset ott.
( Szentjóby Tamás, részlet)
A Pató Pál Párt emléktáblája Schneider József kártyafestő műhelyének emlékére (Wichmann Söröző fala, Kazinczy u. 55.) A Pató Pál Párt természetesen egy „pszeudo-párt”, mely a Petőfi Sándor versében megörökített, halogató, tunya kisnemesről nevezte el magát, jelmondatuk: „A lustálkodás alapvető emberi jog!” (Forrás: Wikipedia)
A tábla szövege: „E helyen állt Schneider József kártyafestő műhelye. Itt készült a magyar kártya 1836-ban, amely Tell Vilmos szabadságharcának felidézésével a játékos kedvű honpolgárok nemzeti öntudatát élesztgetve, azóta is kézről kézre jár. Állíttatta a magyar kártyások nevében a Pató Pál Párt és a Magyar Talon Alapítvány a millecentenárium évében.”
Nem mi voltunk! crew: Memento Budapest. A Memento Budapest a belső hetedik kerület nemhivatalos emlékezetének egy újabb, jelenkori rétegét tárja fel, melyben a mindennapokat meghatározó partykultúrára fókuszál. Előzménye a Memento Prague projekt, melyet a csoport a Prága különböző belvárosi helyszínein valósított meg 2013-ban. Budapesten, a bulinegyedben ha valaki nyitott szemmel jár, az megtalálhatja azokat a bronztáblának kinéző emléktáblákat, amik például a nagy rozéfröccs forradalomnak vagy egy ismeretlen eredetű brit hányásnak állítanak emléket. (fotó: urbanplayer.hu)
A Bem rakparton sétálva nehéz nem észrevenni a bokrok között azt a furcsa emléktáblát, amit Tóth Gábor elítéltnek állított valaki. A tábla a mai napig gondozva van. Felirata: „Ezen a helyen meghalt Tóth Gábor fogvatartott 2002.12.03-án.” Egy rendőrségi kocsiban, szállítás közben halt meg, a szóvivő elmondása szerint megszerezte egyik kísérő rendőr fegyverét és fejbelőtte magát.
Prolidepp: A német megszállás igaz története, makett. Sajnos ezt csak az alkotó blogján lehet látni, de beleillik a sorba.
Szövetség 39: MUKI_PIX projekt, Nagy Diófa utca. A Szövetség 39 csoport Monoron 12 helyen valósította meg egy projekt keretében narratív, világító járda burkolatait és egy „kockát” Budapest belvárosába is becsempésztek. De ezt csak az veszi észre, aki igazán nyitott szemmel jár!
Hallottunk még kutatásaink során egy „Itt nem járt Pataky Attila” tábláról, de nem találtuk meg, így ez a pont üresen marad és várjuk a kommenteket, ismertek-e olyan emlékművet, ami kimaradt!