Sajnos nem csak mi élvezzük a jó időt, hanem ezek az apró fenevadak is. Ráadásul az enyhe tél miatt túl is szaporodtak, így idén vérmesebbek, mint valaha. No de mit tehetünk?
Első körben is ne mondjunk le ezért a túrázás izgalmairól! Már csak azért sem, mert a kullancsok nem kizárólag a néptelen erdőségekben tanyáznak – a legtöbben a saját kertjükben vagy városi parkban gyűjtik össze őket. Bár a kullancstól való félelem gyakran már páni, hisztérikus félelmet kelt az emberekben, a helyzet korántsem olyan parás, ha körültekintően járunk el.
A kullancsok által terjesztett két legfőbb rémisztő betegség az agyhártyagyulladás és a Lyme-kór. Az agyhártyagyulladás ellen kapható védőoltás már egy éves kortól, ami nagyjából 3 évig véd. A Lyme-kór ellen viszont még nincs hatékony védőoltás – ezért is fontosak az alábbi megelőző intézkedések!
A kullancsok az árnyékos aljnövényzetet, a bozótost preferálják, bevetésre a fűről és a bokrok ágairól készülődnek, maximum 1,5 méter magasságig. Tehát kiránduláskor érdemes úgy öltözni, hogy alul minél inkább fedve legyél, az nem para, ha ujjatlanban vagy mezítelen felsőtesttel vagy. Gyerekeknél természetesen a felső részt is védeni kell.
Hírnevével ellentétben sajnos a Polybé előzetes szedése sem garantálja az áthatolhatatlan védőburkot, ezért ne hagyatkozz csupán arra! Számos kullancsriasztó spray és krém kapható, ezekkel túrázás közben pár óránként fújd be magad. Nem elég induláskor, egyrészt mert időközben elpárolog, másrészt le is izzadod magadról egy-egy húzósabb túraszakasznál. Ne csak a szabadon lévő testrészeidet fújd be, hanem a ruhák találkozásánál lévő részeket is.
Na és most következik az a mozzanat, ami a leghatékonyabb a nagyobb bajok megelőzésében: tüzetesen nézd át magad kirándulás után! A kullancscsípést nem érezni, úgyhogy tényleg át kell böngészni minden négyzetcentimétert. A kullancsok a meleg, puha hajlatokat kedvelik, mint a hónalj vagy a combtő. Lányoknál még sajnos az is belejátszik a dologba, hogy egy egész napos túrázás közben bizony többször el kell menni a susnyásba pisilni, ahol guggolva szintén prédaként kínálják intim testtájékaikat a kullancsoknak. Úgyhogy csajok, erről se feledkezzetek meg! Vagy kérjétek meg a párotokat, ő biztos örömmel bevállalja, hogy átnézze 🙂
„Ooo-óóó, kullancsot találtam magamban, mit tegyek?!” Először is, pánikra semmi ok! Minél korábban fedezed fel és szeded ki magadból a kullancsot, annál kisebb az esélye, hogy már beléd öklendezte a Lyme-kórt (drámaian hangzik, de tényleg ezt csinálja a kis szemét!). Ezért ne várj másnapig, hogy elrohanj orvoshoz, hanem szabadulj meg tőle te magad. Már csak azért sem kell rögtön ráparázni, mert eleve nem mindegyik kullancs fertőzött.
A kiszedés: a lényeg, hogy ne nyomorasd meg, és a potroha ne szakadjon fel, mert abban tárolja a vírust hordozó béltartalmát. A régebbi módszereket (bezsírozás, spirál alakban tekergetés, stb.) el kell felejteni! Ugyanis ha nem húzod ki rögtön, csak basztatod, ez az ijedős kis geci jószág megrémül, és annál jobban pumpálja beléd a matériát. A leghatékonyabb megoldás, ha egy kullancs-csipesszel (ennek hiányában a hüvelyk- és középső ujjunkkal) a fejénél minél közelebb megragadni, és egy határozott mozdulattal kitépni. Egyesek bicskával kaszabolák le a kullancsot. Korábbi hiedelmekkel ellentétben nem baj, ha a feje bentszakad, mert az esetleges vírus nem abban van.
Ha eltávolítottad magadból a kis rohadékot, akkor égesd el, vagy húzd le a vécén. Az nem jó, ha a kukába dobod ki, mert ha az eltávolítást túlélte, akkor simán kimászik. A kezedet és az eszközt, valamint a megcsípett területet eztán fertőtlenítsd le (például Betadine-nal), a csípés helyét ragaszd le.
Ha már túl vagy a nagy izgalmakon, akkor nincs más hátra, mint figyelni a helyét. Ha a következő órákban-egy napban egy pici piros pötty látható, az még csak a felsértett bőr irritációja, nem érdemes vele rögtön orvoshoz rohanni, mert ilyenkor sokszor írnak fel kemény antibiotikumot, pedig nem is kéne. Ha a következő hetekben egy nagy, kokárdaszerű sávos piros folt keletkezik a csípés helyén, akkor viszont rögtön fordulj orvoshoz, mert az már a fertőzöttség jele.
Nem mindig jelenik meg ez a kokárda fertőzöttség esetén sem, szóval ha tartósan észlelsz magadon lázat, hidegrázást, ízület- és végtagfájdalmakat, és fáradtságot, akkor menj el orvoshoz, mert vagy Lyme, de még ha nem is az, jobb utánajárni, hogy mi okozhatja. A végső szó (akár ezekkel a tünetekkel kerültél be, akár a kokárdafolttal) a laborleleté, ahol a vérképedből ténylegesen kimutatható, hogy megfertőződtél-e . Ha diagnosztizálva lettél, egy gyógyszeres kúrával még mindig simán meggyógyulhatsz!