A mindennapokban is fontos számodra a környezetvédelem? Ezt a karácsonyi ajándék- és tárgyfelhalmozó dömpingben sem kell feladnod! Összegyűjtöttünk pár tippet, amivel egyaránt örvendeztetheted meg a szeretteidet és a lelkiismeretedet. Apropó, az ajándékok csomagolására is van pár környezetbarát tippünk.
Ha jó a kézügyességed (ezt abban mérheted le, hogy ezt a posztot nem tudod átérezni), akkor alkoss olyan DIY ékszereket vagy lakásdíszeket, amiknek a készítése közben nem termelsz túl sok szemetet. Például használj fel újra a gardrób mélyén kallódó textilmaradékokat egy statement nyaklánc készítéséhez.
Ki mondta, hogy csak újdonatúj dolgot lehet ajándékozni? Vadássz le egy egyedi antik teáskészletet vagy ékszert valamelyik bolhapiacon, antikvitásban vagy vásáron – hidd el, nagy sikered lesz vele. Ráadásul még az alkudozási technikádat is fejlesztheted!
Keress olyan termékeket, amelyek idehaza készültek, helyi kézművesek vagy termelők alkották őket. Szerencsére egyre több kézműves vásár és kisbolt kínál minőségi portékákat, főleg az adventi időszakban. Így biztos lehetsz benne, hogy nem egy kínai gyár futószalagján gyártott, a szállítással is nagy ökológiai lábnyomot hagyó termék kerül a fa alá.
Ha ruhát szeretnél ajándékozni, válassz olyan anyagokat, amik természetesek, és az etikus, avagy fenntartható divat jegyében készültek. Hogy ez mit is jelent? Hogy olyan cégtől vásárolsz ruhát, amelyik törődik a munkások jogaival, megfelelő munkakörülményeket biztosít számukra, környezetbarát anyagokat használ, és minimalizálja a gyártás során keletkező energiapazarlást. Erről bővebben például itt olvashatsz.
Adj olyan ajándékot, ami sokáig a megajándékozott társa lehet. Nem, nem a kutyára gondolunk, ezt ugyanis meglepetésként, a megajándékozott előzetes tudta nélkül adni hatalmas felelőtlenség. Lepd meg szerettedet egy különleges cserepes növénnyel, aminek ráadásul a cserepét te magad dekorálod ki. De a bonsai fa (a megfelelő használati utasítás mellett) vagy a most népszerű kokedama is csodás ajándékok lehetnek!
Vásárolj újrahasznosított anyagokból készített termékeket, például ponyvából varrt táskát vagy újraértelmezett lakberendezési tárgyakat. Bakelitből készült könyvtámasz? ezt a posztot!
Szeretsz főzőcskézni? Ételkölteményeidnek nemcsak az ünnepi asztalon van a helyük! Készíts különleges fűszerezésű lekvárt (az évszakra való tekintettel a banán, narancs és kivi jöhetnek a leginkább számításba), vagy egy macerásabb, de látványos sütit (például macaront), dekoráld ki a befőttesüveget vagy kisdobozt, és kész!
Elsőre megbotránkoztathatónak tűnhet, de a másoktól kapott, általad nem használt tárgyak újraajándékozása sem ördögtől való ötlet. Gondolj csak bele: ha te igazából nem örültél neki, és úgy érzed, másnál jobb helye lenne, akkor engedd, hogy az ajándéktárgy beteljesítse a sorsát, és örömet okozzon. Persze csak akkor add a másiknak tovább, ha tényleg úgy érzed, hogy ezzel örömet szerzel neki.
Ajándékozz élményt! Vidd el a szeretteidet színházba, vagy írasd be őket egy tanfolyamra. Sőt sokszor még a jegyet sem kell papírra nyomtatni, mert számos helyen már az elektronikus formában bemutatott vonalkódot is elfogadják.
Hiába dübörög körülöttünk a digitális őrület, sokan a mai napig imádunk füzetbe jegyzetelni, rajzolni, sőt a programjainkat is a jól bevált határidőnaplóba vésni fel a száraz online naptárak helyett. Ha van füzetmániás rokonod, barátod, akkor a legjobb ötlet, ha újrahasznosított papírt használó jegyzetfüzettel készülsz a számára. A magyar Deluxe Dollz Design Circus webshopján a többi egyedi mintájú ajándékötlet között számos cuki és stílusos füzetet, határidőnaplót is találsz, amelyeket 100%-ig újrahasznosított papírból fűztek. Lehet ennél megnyugtatóbb ajándékötlet egy környezettudatos ember számára?
Ráadásul ha most játszol velünk a Facebook-játékunkon, meg is nyerheted a képen is látható klassz 2016-os határidőnaplót a „Space Candy” kollekcióból!