Amiket igazából nem is összegyűjteni nehéz, hanem kiválogatni, hogy melyik tíz kerüljön a toplistába. Úgyhogy kommentben jöhet a többi!
‘kultúrális’ – Hajjaj, az a legfájdalmasabb, amikor egy program vagy hely így reklámozza magát, pedig ha tényleg elhivatott lenne kultúra tekintetében, tudhatná, hogy a helyes alak: ‘kulturális‘.
‘nyitvatartás’ – Minden harmadik bolt ajtajára ebben a formában van kiírva, pedig a helyes alak: ‘nyitva tartás‘. Viszont a ‘nyitvatartási idő‘ esetében már egybeírjuk!
‘árúcikk’ – Na még egy boltos tévképzet. Ha magát a terméket nevezzük meg, az ‘árucikk‘, ami lehet alacsony árú.
Kép a Helyesírás Facebook-oldaláról
‘higyj’ – A ‘hagyj’ és társai megkavarhatják az embert, de a helyes alak: ‘higgy‘.
‘egyenlőre’ – Ez is lehet jó, ha két csapat egyenlőre, azaz döntetlenre áll. Ha viszont azt akarjuk mondani, hogy ‘jelenleg még’, akkor a helyes alak az ‘egyelőre‘.
‘kilóméter’ – Bár ha kezdő futók vagyunk, hosszúnak tűnhet, annyira mégsem az, hogy hosszú ‘ó’-val írjuk. A helyes alak: ‘kilométer‘.
‘kézpénz’ – Kézbe kapjuk ugyan, de a helyes alak akkor is a ‘készpénz‘.
Kép a Helyesírás Facebook-oldaláról
‘muszály’ – Egy kiirthatatlannak tűnő fekély a magyar helyesírás testén. A helyes alak: ‘muszáj‘.
‘szervíz’ – A legtöbben hosszú í-vel ejtik, ezért sokaknak meglepő lehet, hogy a helyes alak a ‘szerviz‘.
‘kerthelység, mellékhelység’ – A ‘helység’ szavunk is helyes ugyan, de a településekre értve, nem pedig akkor, ha az épület egy elkülönített részét értjük alatta. Helyes alak: ‘kerthelyiség‘, ‘mellékhelyiség‘.
Kép a Helyesírás Facebook-oldaláról