A jövő eljött, és mi kényelmesen bele tudunk kuckózni! Ma már olyan dolgok elérhetők itthon is, amiket egy-két évtizede még csak sci-fi írók tudtak volna megálmodni.
Az okosotthon már ébredéskor gondoskodik arról, hogy minél inkább kiszolgáljon: az árnyékolástechnika egy előre beállított időben, szép lassú kíméletességgel vonja fel a rolót, hogy fokozatosan szoktasson hozzá a napvilághoz, és úsztasson bele az ébrenlétbe. Ha nem az ablakrendszert építenéd át, akkor a benti világítást tudod úgy beállítani, hogy a természetes fényeket imitálva, barátságos módon hangoljon rá az ébredésre.
Miután felkeltél, beslattyogsz a konyhába kávéért. Ami már ott gőzölög eleve pont olyan hőfokon, amilyenen te a legjobban szeretnéd, ugyanis az ágyból, az okostelefonod segítségével be tudod indítani a masinát.
Az okos hűtővel nincs olyan eset, hogy csak otthon, este jössz rá, hogy mégis kellett volna tejet meg sajtot venni. A hűtővel szinkronizált okostelefonodon ugyanis le tudod csekkolni a hűtőd tartalmát (egy beépített kamera segítségével). A hűtőmágnessel rögzített üzeneteknél is van hatékonyabb módszer a családdal való kommunikációra: a hűtő ajtajába épített kijelzőn tudsz üzenetet hagyni, illetve szerkeszteni a családi naptárat. Mennyivel praktikusabb és tervezhetőbb így, nem? Sőőőőőt, itt tudod megjeleníteni minden háziasszony álmát: a nagy méretben, állóban megjelenített recepteket, hogy lisztes/olajos kézzel ne a szakácskönyvvel kelljen szerencsétlenkedni.
Tovább is a konyhában maradva: az okosasztal, amit az Ikea tervez, még nem kapható, de elvileg egy asztallapba lesz integrálva a digitális konyhai mérleg, receptgyűjtemény és társaik, ráadásul mindez karcolásmentes vágófelülettel. Ha mindez még a jövő zenéje is, az okos sütő már nem az: képes azonosítani az ételt, és ez alapján sütőprogramot ajánlani. (Mégis hogy???? Ez még nekünk se sikerül mindig.) Sőt ha összehangolod mondjuk az okostelóddal és a világítástechnikával, akkor a nappaliban, a fények változásából tudhatod meg, ha ropogósra sült a kenyér. A telefonodon full HD-ban is követheted az eseményeket, ha szeretnéd live-ban végignézni, ahogy a sajt ráolvad a pizzára.
Most már az is királyi fejlesztésekkel bír, ahová a király is gyalog jár! Ott van mindjárt minden takarításunk rémálmára a megoldás, az öntisztító wc! A rossz hír, hogy még elég drágák, de remélhetőleg a közeljövőben lemegy az áruk. Ha pedig utálod, hogy éjjel a sötétben kell kitámolyognod, és a hideg wc ülőkére huppannod, a LED-világítással ellátott ülőkemelegítő ebben is a segítségedre lesz. A wc leöblítését pedig érintés nélkül is meg tudod már oldani, ami kivédi ennek a klasszikus baktériumtenyészetnek a gondját.
A fürdőszoba egy egész tárházát kínálja az okos dolgoknak: a tusolóban például LCD kijelzőn szabályozhatod a vízerősséget, hőfokot, gőzt és a zenét, amit tusolás közben hallgatsz. A törülközőket melegen tartó fiókokról és a vízálló TV-kijelzőkről ne is beszéljünk!
A szellőztetésben is van potenciál: a távolról is irányítható szellőztető rendszered, ami a lakáson belüli levegőtisztítást és -cserét végzi, automatikusan kikapcsol, ha nyitott ablakot érzékel, így nem megy feleslegesen. Nyáron eleve hűti a levegőt, télen pedig meleget bocsát ki – így segít megakadályozni az asztmát kiváltó okokat és a penészedést.
Megnyugtató, derengő természetes fényeket, a lobogó kandallótűz hatását szeretnéd az otthonodba? Vagy a munka során serkentő világítást? Esetleg azt állítanád be, hogy a lámpáid igazodjanak a TV sugározta színekhez, vagy épp a házibuli zenéi alapján, azokkal összeszinkronizálva szolgáltassanak bulihangulatot? Mindez ma már simán lehetséges! Otthoni színterápiát is tudsz varázsolni: a Philips Hue okoslámpáinál 16 millió színárnyalat közül válogathatsz kedvedre, az egyes szobáknak is különböző színeket programozhatsz be, akár hangirányítással. Az IFTT alkalmazás révén a fények azt is jelzik, ha épp e-mailed érkezett, vagy eső közeledik.
Megvan az, amikor a bejárati ajtód előtt kétségbeesetten túrod végig a táskádat, a kulcsod után kutatva? Az okosotthonok kapujának beengedő rendszere is lehet akár hang-, ujjlenyomat- vagy arcfelismeréses, úgyhogy a lehető legegyszerűbben hazajuthatsz. A garázsod kapuját pedig az autód rendszámának felismertetésével is ki tudod nyitni. Valamelyik rendszer automatice fotót készít mindenkiről, aki a kilincs megfogásával próbál bejutni.
Ha nem vagy otthon, akkor is profi módon biztosíthatod a pecódat: kezdve azon, hogy a webkamera jelzi, hogy ha a távollétedben mozgást érzékel, és akár forgatni is tudod, hogy más látószögből mutassa a lakásodat, egészen odáig, hogy netes távirányítással fel tudod kapcsolni a lámpákat, hogy az otthontartózkodás illúziója távol tartsa a betörőket. A geofencing révén pedig az előre beállított fűtés és lámpák a megfelelő mértékben kapcsolnak be, mielőtt belépsz a házba, amitől még otthonosabb lesz a lakásod, és még jobb lesz a hazaérkezés.